لینک های دسترسی

Breaking News

تقاضای فزاینده به مشاورین نظامی غرب در افغانستان


تقاضا به خاطر آموزشدهی جدی تر نیروهای افغان و آماده سازی آنان در برابر خطر روز افزون طالبان، افزایش یافته است. شمار زیادی از مشاورین نظامی ناتو در افغانستان وقت زیاد خود را صَرف آموزش نیروهای افغان میکنند و امیدوار اند که آموزش های ابتدایی، نیروهای افغان را در کار مبارزۀ موثر با مخالفان، یاری خواهد کرد.

برگشت به مأموریت، که نیازمند تعامل نظامی جدی تر در سطوح آموزشدهی نیروهای افغان، آن هم دوسال بعد از آن که تأکید نیروهای خارجی تنها بر انجام کار های دفتری، همانند کمک در امرو مالیاتی، لوژیستیکی و اداری بود، ممکن یکبار دیگر زمینه را برای آغاز یک مأموریت گسترده تر آموزشدهی ناتو در افغانستان مساعد سازد.

فرماندهان نظامی ناتو در افغانستان تاکید کرده اند که آنان نیازمند حضور چند هزار سرباز اضافی در افغانستان اند.

در همین حال، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، منتظر شنیدن سفارش های وزیر دفاع و ارگان های استخباراتی است تا تصمیم گیرد که آیا شمار نیرو های امریکایی در افغانستان را افزایش دهد یا خیر.

وزیر دفاع امریکا میگوید در حال ارزیابی اوضاع بوده و نخست به جمع آوری معلوماتی میپردازد که موقف او را برایش روشن سازد.

جنرال جان نکلسن، قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، هم به همین تازگی به صدای امریکا گفت که خواستار استقرار چند هزار سرباز اضافی در افغانستان است. او تأکید کرد که روند آموزشدهی نظامیان افغان باید سرعت داده شود.

بسیاری از سربازان خارجی مستقر در کندهار از ابراز نظر در مورد نتیجۀ سیاسی این درخواست ها خود داری میکنند.

با موجودیت فصل زمستان، جنگ در خطوط مقدم در افغانستان کاهش یافته و سربازان افغان اندک فرصت برای آموزشگیری های ابتدایی را دریافته اند. مقامات افغان خواهان گسترش ماموریت های آموزشدهی اند

از جانب دیگر، مایکل فالن، وزیر دفاع بریتانیا هشدار داده است که خروج زودهنگام نیرو های ناتو از افغانستان، عواقب ناگواری خواهد داشت و به گفتۀ او، دموکراسی شکنند آن کشور با ناکامی مواجه خواهد شد.

وزیر دفاع بریتانیا در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته است که اگر افغانستان دچار آشفتگی گردد، میلیون ها افغان دیگر ممکن به سوی آلمان و بریتانیا مهاجر شوند.

XS
SM
MD
LG