لینک های دسترسی

Breaking News

تصمیم باراک اوباما به کاهش عساکر امریکائی در افغانستان


باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده در هفتۀ های آینده تصمیم خواهد گرفت که چه تعداد عساکر امریکایی سال آینده افغانستان را ترک کنند.

کانگرس ایالات متحده از آقای اوباما خواسته است که قبل از ختم سال ۲۰۱۳ یک تعداد بیشتر نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج سازد. حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز پیشنهاد تسریع روند کاهش عساکر امریکایی را نموده است.

کاهش گسترده عساکر در صورت که نیروهای افغان کاملاً آماده نباشند، مبارزه علیه شورشگرایی طالبان را تحت شعاع قرار میدهد.

جنرال جان الن، قوماندان ارشد نیروهای امریکایی در افغانستان، و سایر کارمندان ارشد خارجی خواستار نگهداشت یک تعداد زیادی عساکر در آن کشوردر ماه های تابستان می باشند. نیروهای خارجی در فصل خزان نقش محاربوی شان را پایان بخشیده و به آموزش نیروهای افغان خواهند پرداخت.

آژانس خبررسانی اسوشیتدپرس گزارش میدهد که قرار است رئیس جمهور اوباما تعداد کاهش عساکر را در ملاقات ماه جنوری با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان بحث کند و در مورد آن تصمیم اتخاذ کند. صحبت های رهبران هر دو کشور همچنان نقش نظامی ایالات متحده پس از دسمبر سال ۲۰۱۴ را در بر خواهد داشت.

اردوی ایالات متحده تا به حال در مورد پیشنهادات این اداره به رئیس جمهور اوباما روی کاهش احتمالی تعداد عساکر توضیحات علنی نداده است.

لیون پنیتا وزیر دفاع ایالات متحده در این اواخر گفته است که ناتو و حکومت افغانستان قصد دارد مرحلۀ نهایی انتقال مسؤولیت های امنیتی را از اواسط تا اواخر سال ۲۰۱۳ تکمیل کند. با این همه لیون پنیتا پیشنهاد میکند که نیروهای امریکای در اوایل سال ۲۰۱۳ نه بلکه در اواخر آن سال کاهش یابد.

در حال حاضر ۶۶ هزار عسکر امریکائی در افغانستان مستقر است.
XS
SM
MD
LG