لینک های دسترسی

Breaking News

مواجه شدن بیشتر از سی درصد مردم افغانستان با کمبود موادغذایی


مواجه شدن بیشتر از سی درصد مردم افغانستان با کمبود موادغذایی

وزارت زراعت و مالداری افغانستان و ادارۀ مواد غذایی و زراعت سازمان ملل متحد به روز یک شنبه طی محفلی از روز جهانی غذا تجلیل به عمل آورد.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان گفت که به دلیل افزایش نفوس در افغانستان، ضرورت تولید مواد غذایی بیشتر محسوس است، وی سرعت افزایش نفوس را در افغانستان بین ۵.۲ تا ۳ فیصد خواند. به گفتۀ وی هم اکنون بیش از ۳۰ در صد نفوس افغانستان در زیر خط فقر زندگی می کنند.

وزیر زراعت افغانستان همچنان گفت که در حدود ۹ میلیون نفوس افغانستان با کمبود مواد غذایی مواجه بوده و این رقم در فصل زمستان افزایش خواهد یافت.

آقای رحیمی افزود که مردم افغانستان ۵۹ در صد عواید خود را صرف مواد غذایی می کنند که به همین دلیل، افغانستان در ده سال آینده، همه ساله به یک میلیارد دالر ضرورت دارد.

تاجران مواد غذایی در شهر کابل نیز می گویند که به دلیل کاهش حاصلات غله جات در کشور، کمبود مواد غذایی و به خصوص غله جات در مارکیت ها و مندوی ها محسوس است.

انجنیر محمد آصف، رئیس علافان مندوی شهر کابل نیز کاهش تقریباً ۵۰ در صدی محصولات زراعتی به ویژه غله جات را تایید کرده و خشک سالی های سالیان گذشته را دلیل آن می داند.

دهاقین نیز از کاهش حاصلات زاعتی به خاطر کم آبی و کمبود بارندگی شاکی اند.

محمد حسن یک تن از دهاقین منطقۀ شیوکی ولسوالی بگرامی می گوید که تاثیرات خشک سالی نهایت زیاد است و اکثرزمین های زراعتی بدون کشت مانده و حاصلات کاهش یافته است.

اما وزارت زراعت افغانستان در مراسم تجلیل از روز جهانی غذا گفت که برای بیست هزار تن از دهاقین در سرتاسر افغانستان تخم های اصلاح شدۀ بذری، و برای ۲۰۰ هزار فامیل نیاز مند مواد خوراکی و علوفۀ حیوانی را عنقریب توزیع خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG