لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در چند قدمی عضویت در سازمان تجارت جهانی


پارلمان افغانستان عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی را امروز تصویب کرد. حالا افغانستان در چند قدمی عضویت رسمی در این سازمان معتبر بین‌المللی قرارداد.

مزمل شینواری، معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفت "تصویب عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی از سوی پارلمان نتیجۀ تلاش‌های مستمر افغانستان در طول بیش از نیم دهه در راستای اصلاح محیط تجارتی می‌باشد."

آقای شینواری افزود "این اقدام پارلمان دروازه‌‌های بازارهای پرمنفعت بین‌المللی را بروی افغانستان باز خواهد نمود، ترانزیت را تسهیل خواهد کرد."

به گفته شینواری، این تصویب در حل منازعات تجارتی کمک خواهد کرد، و زمینه‌ را برای سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر مساعد خواهد ساخت.

گام بعدی، توشیح عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور است.

این کشور ۳۰ روز پس از ارسال اطلاعیه رسمی به سازمان تجارت جهانی مبنی بر پذیرش عضویت آن، عضو این سازمان خواهد شد.

افغانستان اگر در نهایت به عضویت سازمان تجارت جهانی در آید به جمع ۱۶۰ عضو دیگر آن سازمان که بیش از ۹۵ درصد تجارت جهان را به خود اختصاص می‌دهند، خواهد پیوست.

هربرت اسمیت، رئیس ادارۀ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا گفت "اکنون زمان آن رسیده که افغانستان کار دشوار برآورده‌سازی مکلفیت‌هایش را به عنوان یک عضؤ این سازمان آغاز نماید."

آقای اسمیث گفت عضویت افغانستان در این سازمان "فرصت‌های تجارتی را بوجود خواهد آورد، اقتصاد این کشور را تقویت خواهد نمود، و منتج به ارتقای کیفیت زندگی مردم افغانستان خواهد شد."

بر طبق خبرنامه «اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده»، افغانستان طی سال‌هایی که منتهی به کسب عضویت آن در سازمان تجارت جهانی شد، اصلاحات قوانین مرتبط با تجارت را آغاز نمود و مذاکرات دسترسی دو جانبه به بازارهای کالا و خدمات را با ۹ عضو سازمان تجارت جهانی به انجام رسانید.

«اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده» تاکید کرده است که پروژه این اداره برای تجارت و عواید افغانستان موسوم به ATAR از نزدیک با حکومت افغانستان به منظور کسب عضویت سازمان تجارت جهانی کار کرده است و به حمایت افغانستان بعد از عضویت نیز ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG