لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش چشمگیر در میزان تجارت افغانستان و پاکستان


میزان تجارت بین افغانستان و پاکستان در یک سال گذشته پنجصد میلیون دالر کاهش یافته، که رقم مجموعی آن از دونیم میلیارد به دو میلیارد دالر رسیده است.

مقامهای امور تجاری دو کشور می گویند که دلیل این کاهش کشیدگی روابط سیاسی بین رهبران دو کشور می باشد و آنها پیشنهاد می کنند که تجارت و سیاست از هم جدا شود.

نمایندگان اتاق های تجارت افغانستان و پاکستان امروز در شهر جلال آباد گردهم آمده بودند تا برای دریافت راه حل به مشکلات تجاری دو کشور صحبت کنند.

زاهد الله شینواری، رئیس اتاق تجارت ایالت خیبرپشتونخوا پاکستان می گوید که نسبت به تجار سایر کشور ها، پاکستانی ها در داخل افغانستان با مشکلات زیادی مواجه اند.

این مقام پاکستان ادعا دارد که افغانستان بر اموال پاکستانی مالیۀ بیشتر وضع می کند و پاکستانی ها در گرفتن ویزه نیز در افغانستان مشکل زیاد دارند.

آقای شینواری به رادیو آشنا گفت "محصول اموال تجار ممالک ديگراندک است که اينکار باعث
خشم ما شده است، هرگاه که روابط سياسى کشورهاى ما تيره مي شود امور تجارى هم صدمه مى بيند."

درهمين حال خان جان الکوزى، معاون اتاق تجارت افغانستان مي گويد که لادرک شدن اموال تجار افغان و اخذ پول غير قانونى از سوى پوليس پاکستان از جمله مشکلاتی است که افغان ها در پاکستان با آن مواجه می شوند.

آقای الکوزی دلیل دیگر کاهش تقاضای مال پاکستانی را در افغانستان بلند رفتن سطح زندگی افغان ها عنوان می کند و در عین وقت خبر می دهد که صادرات افغانستان به پاکستان "چهل و شش در صد افزايش يافته است."

باوجود که امروز تجار افغان وپاکستانى در شهر جلال اباد براى مشکلات موجوده در پيش روى شان راه حل دريافت مينمايند ولى ميگويند تازمانيکه تجارت هردو کشور از سياست دور نه شود مشکلات شان حل نه ميگردد.

در نشست امروزى – که براى يک روز تدوير يافته بود – بيش از صد تاجر دو کشور اشتراک ورزيده بود بر بهبود روابط تجاری تاکيد ورزيدند.
XS
SM
MD
LG