لینک های دسترسی

Breaking News

مقتدی الصدر با اشاره به ایران: عراقی‌ها برایم اولویت دارند


مقتدی الصدر، روحانی برجستۀ شیعۀ عراق، که ائتلاف سیاسی وی در انتخابات عراق نسبت به سایر احزاب پیشتاز است، وعدۀ تشکیل حکومتی را داده است که به گفتۀ وی به عراقی‌ها اولویت بدهد.

طرفداران آقای صدر که مخالف نفوذ ایران و ایالات متحده در عراق است، در انتخابات اخیر آن کشور، کاندیدان طرفدار ایران را شکست دادند.

آقای صدر خود را در انتخابات نامزد نکرده بود، بنا بر این نمی تواند صدر اعظم عراق شود، اما نقش برازندۀ در سیاست عراق خواهد داشت، زیرا شمار زیاد اعضای پارلمان جدید عراق زیر رهبری وی خواهند بود. او از قبل، تماس‌های غیررسمی را در مورد تشکیل حکومت آغاز کرده است.

صلاح العبیدی، یکی از سخنگویان آقای صدر، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که حاکمیت ملی عراق "اصل رهنمای" حکومت جدید خواهد بود. او گفت "به دیگر کشورهایی که خواستار دخالت در سیاست عراق استند، هشدار می دهیم که خط منافع مردم عراق را زیر پا نکنند".

هرچند آقای صدر در موقفی است که می‌تواند کسی را به صفت صدر اعظم نامزد کند و اجندای سیاسی را ترتیب دهد، اما نفوذ ایران در میان سیاستمداران برجستۀ عراقی، عرصه را برای صدر تنگ خواهد کرد.

ایران ارتباط مستقیم با شماری از سیاستمداران قدرتمند عراق دارد و در تلاش است تا بلاک سیاسی را بر ضد مقتدی الصدر شکل دهد.

یک فرمانده ملیشه های شیعۀ عراق که از این تماس های ایران با خبر است، به شرط افشا نشدن نامش به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که مقام‌های ایرانی، قاسم سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران را، به عراق فرستاده است تا ائتلاف سیاسی را بر ضد الصدر شکل دهد.

این فرمانده عراقی گفته است که تهران ایجاد یک بلاک شیعه را نپذیرفته و آن را تهدیدی برای منافع خود و "خط قرمز" در برابر منافع خود می‌پندارد.

روابط مقتدی الصدر با ایران پیچیده است. با وصف داشتن روابط نزدیک با سیاستمداران و رهبران مذهبی ایران، آقای صدر در سال‌های اخیر از سرازیر شدن اسلحه و مهمات از ایران به ملیشه های شیعۀ عراق، به شدت انتقاد کرده است.

ملیشه های جیش المهدی زیر رهبری مقتدی الصدر در یک دهۀ گذشته با جنگجویان سازمان بدر که از سوی ایران حمایت می‌شود، وارد نبرد های تلخ و مرگباری شده اند.

ملیشه های زیر فرمان آقای صدر در پی نفوذ و گسترش گروه دولت اسلامی در عراق در سال ۲۰۱۴ و فرار سربازان عراقی از شهر موصل، بر ضد داعش جنگیده و خلای سربازان فراری عراقی را پر کردند.

پس از شکست داعش در عراق، آقای صدر خواستار انحلال ملیشه های مسلح و پیوستن آنان به صفوف قوای مسلح عراق شده است، حرکتی که پذیرش آن برای ایران دشوار خواهد بود.

همچنان، تمایل آقای صدر به سمت عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی که درگیر جنگ نیابتی با ایران در منطقه استند، مایۀ رنجش ایران شده است. آقای صدر در اگست سال گذشته با ولیعهد های عربستان سعودی و ابو ظبی دیدار کرد.

با اینحال، به باور شماری از کارشناسان، بعید به نظر می رسد که مقتدی الصدر بتواند بدون گروه های سیاسی متمایل به ایران، ائتلافی را برای تشکیل حکومت شکل دهد. ائتلاف با چنین گروه‌ها دست آقای صدر را در معرفی صدر اعظم کوتاه خواهد کرد.

گروه سیاسی آقای صدر در انتخابات اخیر عراق ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی شورای ملی آن کشور را از آن خود کرد. برای کسب اکثریت و تشکیل حکومت، یک ائتلاف سیاسی عراقی باید کم ازکم ۱۶۵ کرسی را در اختیار داشته باشد

XS
SM
MD
LG