لینک های دسترسی

Breaking News

امیدواری جنرال الن و هشدار وزارت خارجه از وضع افغانستان


فرماندۀ نیرو های ائتلاف در افغانستان می گوید که قوای امنیتی افغانستان نسبت به توقعات، رشد سریع داشته و آمادۀ گرفتن مسئولیت های امنیتی اند.

جنرال جان الن این خوشبینی را در حالی ابراز می کند که وزارت خارجۀ امریکا شهروندان امریکایی هشدار داده که به هچی منطقۀ افغانستان سفر نکنند زیرا عناصر القاعده و تندروان در سراسر آن کشور فعال می باشد.

فرماندۀ قوای ائتلاف در افغانستان می گوید که وظیفه عمده برای قوای آیساف ظرف دو سال آینده مشوره دهی، و ایجاد قابلیت های مورد نیاز برای نیروهای افغان می باشد تا بتوانند به طور کامل و مستقل در حفظ امنیت کشور شان اقدام کنند.الن افزود "عملیات که در سال ۲۰۱۲ انجام یافت، زمینه سازی برای قرار گرفتن نیرو های امنیتی افغان در رهبری این جنگ علیه دهشت افگنی بود."

جنرال الن می گوید در حالی که هنوز مقاومت هم به صورت پراگنده وجود دارد، وضعیت امنیتی در افغانستان تا آن حدی بهبود یافته که اکثریت مردم در مناطقی به سر میبرند که تنها ۲۰ در صد از حملات دشمن در آن اتفاق می افتد.

نیرو های امنیتی افغانستان، با اولین آزمون خود که اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد مواجه خواهند شد. تندروان معمولاً در زمستان کمتر فعالیت کرد و در تابستان حملات خود را تشدید می بخشند.

باوجودیکه تعداد ارتش افغان تقریباً به ۳۵۲ هزار نفر رسیده است، هنوز هم برای اینکه به یک نیروی مبارز موثر و خود کفا مبدل گردد، به زمان نیاز دارد. با آنهم، جنرال الن گفت که پیشرفت های سریع در قابلیت این نیرو، عامل عمده در سرعت بخشیدن جدول زمانی برای قرار دادن آنها را در رهبری در سراسر کشور بود.

جنرال الن افزود "ما ارتش را نخست برای جنگیدن آماده ساخته ایم، با این مفکوره که اول قابلیت ها را بسازیم و بعد آنرا نگه داریم، و اینکاری است که ما بدان مشغول هستیم و به شدت به اینکار ادامه خواهیم داد و به باور من، با ختم سال ۲۰۱۴، آنان آماده خواهند بود."

'حضور فعال' القاعده در افغانستان

در هشداریۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده آمده است که باوجود گذشت ۱۱ سال از حضور امریکا در افغانستان، بقایایی شبکه القاعده در آن کشور هنوز هم فعال بوده و هیچ منطقه افغانستان برای سفر امریکایی ها مصئون نیست.

وزارت خارجه امریکا هشدار می دهد که مقامات افغان، توانایی محدود برای حفظ نظم و تأمین امنیت شهروندان افغان و بازدید کنندگان خارجی را دارند.

از جانب دیگر، با تقبل مسئولیت های بیشتر، گزارش های مطبوعاتی میرساند که تلفات نیرو های امنیتی افغانستان هم افزایش یافته است. اما ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که تعداد تلفات در اردو به تناسب سال ۱۳۹۰ تقریبا نُه در صد کاهش یافته است.

او همچنان اظهار داشت که اگر تلفات ارتش با افزایش کمیت این نیروها مقایسه شود این رقم کاهش قابل ملاحظۀ را نشان میدهد.

آقای عظیمی همچنان گفت از هنگامیکه رهبری عملیات خاص و عملیات عمومی به رهبری ارتش صورت می گیرد تلفات غیر نظامی ها به گونه چشمگیری کاهش یافته است که سازمان ملل متحد نیز در گزارش شان این موضوع را تائید کرده است.
  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG