لینک های دسترسی

Breaking News

سنای امریکا: اشتباه دهۀ نود در افغانستان تکرار نمی شود


جان مکین، سناتور جمهوری خواه گفت: "برای ایالات متحده و افغانستان عملی شدن مکمل این موافقتنامه از جمله توافقات جدید برای همکاری امنیتی بعد از سال 2014 بسیار اساسی و مهم است."

سناتور ارشد دموکرات و جمهوری خواه پشتیبانی شان را از فراهم آوری کمک ها و دخالت ایالات متحده در افغانستان اعلان کرده اند.

هشت سناتور ارشد امریکایی با ابراز حمایت از موافقتنامۀ همکاری های استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده، گفته اند که کشور شان افغانستان را باز ترک نخواهد کرد.

این سناتوران گفته اند که تلاشها برای انعقاد موافقتنامه همکاریهای دفاعی میان دو کشور، باید تسریع گردند.

سناتوران امریکایی فقط یک روز بعد از گفت و شنود با نامزد سفیر های ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان گفته اند، واشنگتن اشتباه دهۀ نود را با ترک افغانستان، باز تکرار نخواهد کرد.

هشت سناتور برجسته که جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، هم در میان آنهاست در یک اعلامیه مشترک بر اهمیت توافقنامه همکاریهای استراتیژیک با افغانستان تاکید ورزیده اند.
حمایت سناتوران از موافقتنامۀ همکاری استراتژیک ایالات متحده و افغانستان به خاطر تسلط شان بر سیاست گذاری ایالات متحده با اهمیت می باشد.
جعفر مهدوی، عضو کمیته روابط بین المللی ولسی جرگه

جان مکین، سناتور جمهوری خواه گفت "برای ایالات متحده و افغانستان عملی شدن مکمل این موافقتنامه از جمله توافقات جدید برای همکاری امنیتی بعد از سال 2014 بسیار اساسی و مهم است."

بعضی قانونگذاران افغان ازجمله جعفر مهدوی، عضو کمیته روابط بین المللی و سیاست خارجی ولسی جرگه معتقد اند که حمایت سناتوران از موافقتنامۀ همکاری استراتژیک ایالات متحده و افغانستان به خاطر تسلط شان بر سیاست گذاری ایالات متحده با اهمیت می باشد.

امضای موافقتنامه شراکت استراتژیک توسط ایالات متحده و افغانستان به گفته جان کری"ختم یک دوره جدید دخالت ایالات متحده درافغانستان نه، بلکه یک آغاز است."

او تصریح کرد که روابط و همکاری بین افغانستان و ایالات متحده به اساس موافقتنامۀ جدید باید پیش از سال 2014 صورت گیرد. کری می گوید که روابط باید بر اصول امنیت ملی، به ویژه در جنگ ضد دهشت افگنی و از بین بردن پناهگاه های دهشت افگنان در منطقه استوار باشد.
"برای ایالات متحده و افغانستان عملی شدن مکمل این موافقتنامه از جمله توافقات جدید برای همکاری امنیتی بعد از سال 2014 بسیار اساسی و مهم است."
جان مکین، سناتور جمهوری خواه

محمود صیقل، معین پیشین وزارت خارجۀ افغانستان و فعلا یکی از هواداران جبهه مخالف حکومت، می گوید که سه مورد تذکر یافته در اعلامیه سناتوران امریکایی بسیار اهمیت دارد.

در بین آنها تقاضا از حکومت افغانستان عملی ساختن تعهدات خویش از جمله مبارزه با فساد اداری، رعایت حقوق بشر و حاکمیت قانون که نشست های مختلف اعلام کرده است، یکی از بند های مهم این قطعنامه می باشد.

در فیصله نامه هشت سناتور ارشد امریکایی از قول سناتور لینزی گراهم آمده است که اجرای درست موافقت شراکت استراتژیک دو کشور منشأ ثبات درمنطقه است و اینکه به طور قوی و اکید بیان می کند که افغانستان بار دیگر به دوران تاریک بر نمی گردد.
XS
SM
MD
LG