لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تشنج در روابط بین ترکیه و آلمان


سیگمار گبرییل به خاطر رسیدگی به تشنج های اخیر در روابط با ترکیه، رخصتی هایش را ناتمام گذاشت و روز پنجشنبه دوباره به دفتر کارش برگشت.

سیگمار گبریل، وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه از بازداشت شش فعال حقوق بشر در ترکیه به شمول یک شهروند آلمان شدیداً انتقاد کرد.

این مقام ارشد حکومت آلمان همچنین به شهروندان کشورش در مورد سفر به ترکیه و خطر "بازداشت های خودسرانه" آلمانی ها در ترکیه هشدار داد.

وزیر خارجه آلمان از سرکوب گسترده ترک ها پس از کودتای نا فرجام سال گذشته در ترکیه نیز انتقاد کرد.

سیگمار گبریل گفت: "ما نیاز داریم تا سیاست خود را در قبال ترکیه به یک سمت جدید سوق بدهیم... ما نمی توانیم به سیاست قبلی خود (در قبال ترکیه) ادامه بدهیم."

اما انقره انتقاد های تند سیگمار گبریل را رد نمود. ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه انتقاد های این مقام آلمانی را "تاسف آور" خواند و گفت که انقره به روابط با برلین متعهد می باشد.

سخنگوی رجب طیب اردوغان همچنین اظهارات اخیر آقای گبریل را کم اهمیت جلوه داد و آنرا مرتبط به سیاست داخلی آلمان و به هدف تاثیر گزاری در انتخابات پارلمانی آلمان دانست. انتخابات پارلمانی آلمان در ماه سپمتبر برگزار خواهد شد.

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه افزود که قوه قضاییه در کشورش مستقل می باشد. او در عوض از نظام قضایی آلمان به خاطر نحوه رسیدگی به دوسیه شهروندان ترکیه که به جاسوسی متهم می باشند، انتقاد کرد.

روابط بین انقره و برلین پس آن بیشتر متشنج شد که ترکیه شش فعال حقوق بشر را به اتهام حمایت از سازمان های دهشت افگن بازداشت کرد – اتهام که ترکیه از آن برای بازداشت بیش از ۵۰ هزار نفر پس از اعلام وضعیت اضطراری در آن کشور استفاده کرده است.

از زمان انفاذ وضعیت اضطراری که پس از کودتای سال گذشته در ترکیه اعلام شد، ۱۰ آلمانی توسط حکومت ترکیه بازداشت شده است.

تشنج روز افزون بین انقره و برلین

مقام های آلمانی برخی ترک ها به شمول ملا امامان را که از سوی اداره امور دینی ترکیه به آلمان فرستاده شده بودند، به جاسوسی بر منتقدین رجب طیب اردوغان متهم کرده اند.

آلمان در سال ۲۰۱۵ سه شهروند ترکیه را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد. بر اساس گزارش رسانه های ترکی، یکی از این بازداشت شدگان روابط نزدیک با رئیس جمهور اردوغان داشت.

از جانب دیگر، سیگمار گبریل، وزیر خارجه آلمان در مورد خطر سرمایه گذاری در ترکیه نیز هشدار داد. آلمان بزرگترین شریک تجارتی ترکیه بوده و بسیاری شرکت های بزرگ آلمانی در ترکیه مستقر می باشد.

در همین حال، کارشناسان اقتصادی می گویند که وضع تحریم های اقتصادی از سوی آلمان بر ترکیه به هر دو کشور صدمه خواهد رساند.

XS
SM
MD
LG