لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ مظاهرات ضد تصمیم ترمپ در اردن و فلسطین


شماری از مظاهره کنندگان که مخالف تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس منحیث پایتخت اسرائیل استند

تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در اوایل ماه دسمبر، مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس منحیث پایتخت اسرائیل با واکنش های متعددی رو به رو شد و سلسله تظاهرات ضد واشنگتن هنوز هم جریان دارد.

به دنبال تظاهرات ضد تصمیم دونالد ترمپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس منحیث پایتخت اسرائیل، روز پنجشنبه و جمعه نیز سلسله این تظاهرات در اردن و شهر غزه راه اندازی شد.

صد ها تن از حامیان گروه حماس روز جمعه در شهر غزه در مخالفت با این تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده دست به مظاهرهزدند.

خالی الحیا، یکی از رهبران حماس، از فلسطینی ها خواست تا به تظاهرات شان ادامه دهند و به گفتۀ او "سفارت خانه های امریکایی و صهیونستی" را محاصره کنند و مخالفت شان را با تصمیم رئیس جمهور امریکا ابراز بدارند.

آقای الحیا گفت "ما امروز به گونه آشکار میگوییم که به گونه دوامدار در اینجا، در سر زمین فلسطین با دشمن مان خواهیم جنگید و از ملت خویش میخواهیم تا به گونه متداوم به چهار راه ها برایند و سفارت خانه های امریکایی و صهیونستی را محاصره کنند، زیرا این ساده ترین راه و اقدام در مقابل تصمیم امریکا و سیاست صهیونستی است."

بخش های از مظاهرۀ ضد تصمیم رئیس جمهور ترمپ را در این ویدیو تماشا کنید
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

مظاهره کنندگان در غزه، تصویر بزرگی از یک سرباز اسرائیلی را حمل میکردند که در جریان جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ کشته شده بود و در کنار آن به زبان عربی و عبری نوشته شده بود"تا زمانی که قهرمانان مان آزادی و روشنی را نبینند، این اسیر، هیچ زمانی آزادی را نخواهد دید."

گمان میرود که بخش از اعضای بدن این سرباز اسرائیلی را حماس نزد خود نگهداشته است.

از جانب دیگردر اردن نیز روز جمعه نیز حدود ۲۰۰ نفر در مقابل مسجد شهر، عمان، پایتخت اردن، گرد هم آمده و علیه تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده مظاهره کردند.

عبدالله الاکاله از ائتلاف ملی برای اصلاح گفت که تصمیم دونالد را نمی پذیرند.

آقای الاکاله گفت "بیت المقدس پایتخت فلسطین است، صرف نظر از این که ترمپ چه میگوید. آنچه که او میگوید برای ما بی معنی است. دیر یا زود ما آزادی فلسطین را تجلیل خواهیم کرد."

برخی از کودکان در میان مظاهره کنندگان بیرق های فلسطین را بر پیشانی هایشان بسته بودند و شماری دیگری شعار های به حمایت اخوان المسلمین را سر میدادند.

حمزه منصور، رهبر جبهه اسلامی اردن، گفت که از فلسطین حمایت میکند.

آقای منصور افزود " اردن نزدیکترین کشور به فلسطین است و حق دارد از فلسطین حمایت کند. اردنی ها به حمایت از فلسطین به مظاهرات شان ادامه خواهند تا تصمیم دونالد ترمپ فسخ و کنترول اسرائیل از فلسطین، از رود اردن تا مدیترانه، خاتمه یابد."

پس از اعلام تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده، تنش ها در فلسطین افزایش یافته و در تازه ترین رویداد حماس سه راکت را بر اسرائیل شلیک کرد که به گفتۀ مقامات اسرائیلی، تلفاتی را در پی نداشت.

XS
SM
MD
LG