لینک های دسترسی

Breaking News

آیندۀ حضور امریکا در افغانستان در گرو زمان است - کارتر


اشتون کارتر، نامزد وزارت دفاع ایالات متحده در استماعیه مجلس سنا
اشتون کارتر، نامزد وزارت دفاع ایالات متحده در استماعیه مجلس سنا

نامزد جدید وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید که در صورت وخیم شدن وضعیت افغانستان، به رئیس جمهور امریکا پیشنهاد تغییر پالیسی جنگ در آن کشور را خواهد کرد.

اشتون کارتر چهارشنبه در استماعیۀ کسب رأی اعتماد از کمیتۀ امور قوای مسلح مجلس سنا، گفت که از گزارش‌های موجودیت گروه دولت اسلامی در افغانستان آگاهی دارد و در صورت گرفتن رأی اعتماد با حکومت افغانستان و شرکای بین المللی کار را آغاز خواهد کرد تا این تهدید محو گردد.

آقای کارتر گفت "از پالیسی رئیس جمهور برای تخریب و در نهایت از بین بردن گروه دولت اسلامی، در هر جایی که خواسته باشند رخنه کنند، حمایت می‌کنم."

آقای کارتر گفت که کار زیادی برای تکمیل مأموریت امریکا در افغانستان باقی مانده و از حکومت جدید آن کشور ابراز خرسندی کرد که برای حضور بیشتر قوای و همکاری بیشتر آمادگی نشان داده است.

اما یک سناتور جمهوریخواه، پالیسی حکومت امریکا را به خاطر کاهش شمار سربازان امریکایی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۷ هدف انتقاد شدید قرار داد.

لنزی گراهام در این استماعیه گفت که رئیس جمهور باراک اوباما می‌خواهد تا پایان سال ۲۰۱۷ یک هزار سرباز امریکایی را در افغانستان باقی بماند که به سطح سفارت تنها در کابل حضور داشته باشند.

این سناتور پرنفوذ امریکایی گفت "این طرح دور از عقلانیت است و توانایی امریکا را به خاطر رسیدگی به تهدیدی برهم می‌زند که در امتداد مرز افغانستان و پاکستان در حال دوباره پدیدار شدن است."

وضعیت نیروهای امنیتی افغان

نامزد وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید که از سطح کنونی نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می‌کند که ۳۵۰ هزار تن است، و به خاطر کاهش شمار آنان در سال های آینده با حکومت افغانستان کار را آغاز خواهد کرد و هرگونه تصمیم را با درنظرداشت وضعیت امنیتی افغانستان اتخاذ می‌کند.

آقای کارتر گفت که نبود قابلیت های چون، نیروی مجهز هوای، واحدهای عملیات ویژه، استخبارت و کشف، چالش‌های جدی است که نیروهای امنیتی افغان با آن مواجه اند.

در ضمن، به گفتۀ نامزد وزیر دفاع، ضعف مدیریت، پلانگذاری، تدارکات و تشریک مساعی میان وزارت‌های دفاع و داخله در جلب و جذب و حفظ نیروها نیز به عنوان مشکلات عمدۀ این نیروها و حامیان آنان باقی مانده است.

کلرا مکسکل، سناتور دموکرات از ایالت میزوری تصمیم فرمانده نیروهای امریکایی را در افغانستان هدف انتقاد قرار داد که گفته بود مصارف امریکا بر قوای امنیتی افغانستان را "محرم" می‌سازد.

نامزد وزیر دفاع امریکا تعهد سپرد که به حیث وزیر دفاع چنین کاری را اجازه نخواهد داد و تمام مصارف بالای قوای امنیتی افغانستان باز خواهد بود تا هدف بررسی نهاد های ناظر قرار گرفته بتواند.

سرنوشت توقیف شدگان گوانتانامو

سناتوران امریکایی در این استماعیه از نحوۀ آزاد کردن توقیف شدگان در توقیفگاه گوانتانامو و سرعت آن توسط حکومت اوباما انتقاد کرد و گفتند که چنین کاری منافع امریکا را با خطر مواجه می‌سازد زیرا مظنونین رها شده دوباره به فعالیت‌های دهشت افگنی می ‌پردازند.

نامزد وزیر دفاع ایالات متحده گفت که در مورد رهایی توقیف شدگان گوانتانامو بدون درنظر گرفتن ملاحظات سیاسی، و بدون آمدن زیر فشار توسط کاخ سفید تصمیم خواهد گرفت.

آقای کارتر موقف واشنگتن را تکرار کرده، می‌گوید که جنگ در افغانستان باید با یافتن راه حل سیاسی پایان یابد و این کار تنها به اساس یک برنامۀ زیر رهبری افغان‌ها صورت گرفته می‌تواند.

نامزد وزیر دفاع امریکا از تلاش های محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به خاطر احیای دوبارۀ گفت و شنودهای صلح با طالبان و دخیل ساختن کشورهای منطقه حمایت کرد.

اشتون کارتر، ۶۰ سال عمر دارد و پیش از این در وزارت دفاع ایالات متحده به حیث معین کار می‌ کرد و در بخش فزیک هسته یی دوکتورا دارد.

قرار است، کمیتۀ خدمات قوای مسلح مجلس سنا برای آقای کارتر رأی داده و در صورت گرفتن رأی کافی، او به مجلس عمومی سنا برای گرفتن رأی اعتماد معرفی شود.

XS
SM
MD
LG