لینک های دسترسی

Breaking News

فیصلۀ محکمۀ استرالیا در مورد پناهجویان در آن کشور


فیصلۀ محکمۀ استرالیا در مورد پناهجویان در آن کشور

محکمه عالی آسترالیا فیصله نمود که حکومت نمی تواند پناهجویان را تحت فیصله جنجال برانگیز بین کانبیرا و کولا لامپور به مالیزیا بفرستد. محکمه طی اعلامیۀ می گوید که این موافقنامه باید لغو گردد زیرا حقوق پناهجویان در مالیزیا تضمین شده نمی تواند و امضای پیمان مهاجرین ملل متحد در آن درج نشده است. آسترالیا پلان داشت تا ۸۰۰ پناهجوی توقیف شده را در مقابل دریافت چهار هزار مهاجر تثبیت شده، به مالیزیا ارسال دارد.

این فیصله محکمه عالی ضربه شدیدی بر پلان کانبیرا برای جلوگیری از آمدن مهاجرین از کشور های فقیر و جنگ زده است که با استفاده از کشتی به آسترلیا می روند.

قضات می گویند معامله پیشنهادی آسترلیا با مالیزیا، غیر مجاز می باشد زیرا در حکومت مالیزیا قوانینی برای حفظ مصئونیت پناهجویان وجود ندارد.

محکمه دریافته است که تحت این معامله مالیزیا مسئولیت حفظ حقوق پناهجویان را ندارد. این توافق نامه ماه قبل به امضا رسید و در آن جزئیات پلان آسترلیا برای اخراج ۸۰۰ پناهجو به مالیزیا و در مقابل دریافت ۴۰۰۰ مهاجر تثبیت شده، ذکر شده است.

و اما این معامله فوراً توسط وکلای حقوق بشر به آزمون گرفته شد. آنان یک فیصله مقدماتی را برای ممانعت از انتقال پناهجویان از آسترالیا به مالیزیا دریافت داشتند و حال محکمه عالی این فیصله را دایمی ساخت.

معامله تبادله مهاجرین در این میان لغو گردید. کارشناسان قانون اساسی می گویند اگر مالیزیا پیمان مهاجرین ملل متحد را امضا نماید شاید روی این فیصله تجدید نظر صورت گیرد.

در کانبیرا، مخالفین محافظه کار امور مهاجرت می گویند این فیصله یک پالیسی ناکام دیگر توسط یک حکومت نیمه کاره می باشد.

آسترلیا کشوری است که از دیر زمانی میشود مورد توجه مهاجرین برای آغاز یک زندگی جدید قرار گرفته است، سال قبل ۶۲۰۰ مهاجر توسط کشتی به آن کشور مواصلت نمودند ، که اکثریت آن از افغانستان، سیریلانکا، ایران و عراق هستند. این مهاجرین اکثر از مالیزیا و یا اندونزیا برای حرکت به سوی آسترالیا و گذشتن از آبهای خطرناک مناطق شمالی آسترلیا استفاده میکنند.

XS
SM
MD
LG