لینک های دسترسی

Breaking News

حوادث طبیعی در افغانستان نود هزار را متضرر ساخته است


Badakhshan
شمار بی جا شده های حوادث طبیعی در ولایات شمال و برخی از مناطق دیگر افغانستان دردو ماه سال جاری به نود هزار تن رسیده است.

مقام های اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی همچنان میگویند شمار تلفات در اثر حوادث طبیعی در سال روان، به بالاتر از ۵۰۰ تن رسیده است. این در حالیست که به اساس معلومات کمیته تشخیص خساره مندان و تفکیک مستحقین شمارت تلفات انسانی تنها در حادثه ارگوی بدخشان به حدود ۶۰۰ تن می رسد.

محمد اسلم سیاس معاون اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی همچنان گفت در اثر حوادث طبیعی در ولایات مختلف، نود هزار تن متاثر شده و از خانه هایشان بی جا شده است.

" به گونۀ نمونه بالاتر از ۱۲ هزار نفر خانه هایشان را از دست داده اند که اگر طور اوسط ضرب شش نفر شود در حدود نود هزار می شود، تقریبآ پنج صد نفر در مجموع سال جاری تعداد تلفات انسانی است، به شمول حادثه بدخشان که شامل کسانی می شود که زیر خاک و مفقود استند."

او همچنان میگوید تا امروز شهرت مکمل ۳۰۲ تن ثبت شده است که در حادثه لغزش زمین در ارگوی بدخشان تلف شده و تلاش ها برای ثبت نام و شهرت کسانی که احتمال دارد در زیر خاک و گل باشند ادامه دارد.

این در حالیست که مسوولین کمیته تشخیص متضررین و تفکیک مستحقین که به اساس فرمان حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به تازه گی تعین شده است، رقم تلفات انسانی را تنها در ارگوی بدخشان بالا تر از ۵۰۰ تن و نزدیک به ۶۰۰ تن عنوان می کنند.

مسوولین این کمیته که مدیریت آن را ویس احمد برمک وزیر احیا و انکشاف دهات به دوش دارد، تعداد تنها بی جا شدگان ارگوی بدخشان را ۴۰۰۰ هزار تن تخمین می کنند.
حادثه طبیعی در ولسوالی ارگو بدخشان
حادثه طبیعی در ولسوالی ارگو بدخشان

جمیل دانش مشاور مطبوعاتی وزارت احیا و انکشاف دهات در این مورد در این مورد گفت
هنوز هم این ارقام دقیق نیست و احتمال آمدن تغیر در رقم تلفات بسیار زیاد است.

اما اقای دانش گفت تا هنوز روشن نشده است که از میان این چهار هزار نفر بی جا شده که در حال حاضر به کمک های عاجل نیاز دارند به چه تعداد شان به اسکان مجدد نیاز دارند.

مسوولین این کمیته همچنان بی جا شدن نود هزار تن را تایید میکنند و میگویند به تمام این بی جا شدگان تا کنون سرپناه یعنی خیمه فراهم شده است.

مسوولین این کمیته همچنان میگویند به اساس پیش بینی هایی که انجام شده است ۱۴ ولایت دیگر نیزدر معرض جاری شدن سیلاب های موسمی قرار دارد که دایکندی، بامیان، تعدادی از ولایات در شمال و جنوب افغانستان در آن است.

اما مسوولین کمیته تشخص متضررین و تفکیک مستحقین میگویند تلاش دارند از طریق دادن آگاهی به مردم در مورد احتمال وقوع حوادث بعدی وتلفات انسانی در سیلاب های احتمالی جلوگیری شود.

این در حالیست که به روز چهار شنبه در نتیجه جاری شدن سیلاب در شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان ۳ تن هلاک شده و صد ها تن دیگر از خانه های شان بی جا شده است.
XS
SM
MD
LG