لینک های دسترسی

Breaking News

بامیان صحنۀ افزایش معتادین؛ کبمود مراکز تداوی


بامیان صحنۀ افزایش معتادین؛ کبمود مراکز تداوی

با آنکه تعداد معتادین در ولایت بامیان به بیش از ده هزار نفر رسیده و بگفته مسئولین صحی این ولایت تعداد معتادین بامیان رو به افزایش است، اما تنها دو مرکز تداوی در این ولایت وجود دارد که بیشتر از 20 بستر ندارند.

داکتر عبدالله، مسئولین مرکز تداوی محلی میگوید به همین دلیل بسیاری از داوطلبان ترک اعتیاد مجبورند چندین ماه صبر کنند تا نوبت شان برسد. که این انتظار برای آنها سخت و طاقت فرسا است.

زیرا اکثریت مراجعه کنندگان به هردو مرکز تداوی معتادین واقع در شهر بامیان از مناطق دور دست و ولسوالی های ولایت بامیان میباشند، آنها نمی توانند هزینه اقامت شان در مرکز بامیان را تامین نمایند و از ترک کردن اعتیاد دلسرد و منصرف میشوند.

به نظر داکتر عبدالله، مسئول مرکز تداوی معتادین محلی بامیان با نا امید شدن این افراد از تداوی خود عقده مند شده و بار دیگر به آسانی حاضر به ترک اعتیاد نمی شوند.

این درحالیست که به گفته مستولین صحی با توجه به تعداد روز افزون معتادین به خصوص در ولسوالی های ورس پنجاب و کهمرد ایجاب میکند که در هر ولسوالی یک مرکز تداوی معتادین ایجاد گردد.

از سوی دیگر به گفته حبیبه سرابی والی بامیان چندی قبل یک مرکز تداوی معتادین که در ولسوالی ورس فعالیت داشت هم مسدود شده است.

داکتر احسان الله شهیر رئیس صحت عامه بامیان از فعالیت تنها مرکز تداوی بستردار در بامیان هم رضایت ندارد و میگوید در یک فعالیت صحی از سوی وزارت مبارزه بامواد مخدر با موسساتی قرار داد صورت میگیرد که تخصص صحی ندارند و به مسئولین صحی ولایت هم پاسخ گو نمی باشند.

رئیس صحت عامه بامیان نیز معتقد است علاوه بر دو مرکز تداوی معتادین در این ولایت حد اقل به سه مرکز تداوی دیگر در ولسوالی های ورس، پنجو و کهمر ضرورت است تا بتوان به مشکلات معتادین رسیدگی نمایند.

XS
SM
MD
LG