لینک های دسترسی

Breaking News

تحقیق: افغانستان با خطر بلند پولشویی و تمویل دهشت افگنی روبروست 


بر اساس یک تحقیق تازه، افغانستان در رده های نخست کشور هایی قرار گرفت که با بلندترین میزان پول‌شویی و تمویل دهشت افگنی روبرو است.

تحقیقی که از سوی انستیتیوت حکومتداری بازل در مورد ۱۴۶ کشور جهان انجام شده است، از رهگذر معروض بودن با پولشویی و تمویل دهشت افگنی، ایران را در ردۀ نخست قرار داده است.

افغانستان، گینه بیسائو، تاجیکستان، لاووس، موزامبیق، مالی، مالیزیا، یوگندا، کمبودیا و تانزانیا به ترتیب در رده های دوم تا دهم این جدول قرار دارند.

فنلند، لیتوانیا و استونیا، سه کشوری است که به ترتیب در پایین‌ترین رده‌های این فهرست قرار گرفته است که شاهد کمترین میزان معروض به پولشویی و تمویل دهشت افگنی بوده اند.

سودان، تایوان، چین، اسراییل و بنگله دیش از این رهگذر در مقایسه با سال ۲۰۱۶ بهبود یافته، اما جامایکا، تونس، مجارستان، ازبکستان و پیرو از لحاظ معروض بودن با پول‌شویی و تمویل دهشت افگنی در مقایسه با یک سال پیش در وضعیت بدتری قرار گرفته اند.

انستتیوت حکومتداری بازل از شش سال به این سو شاخص های ضد پولشویی و تمویل دهشت افگنی را در ۱۴۶ کشور جهان ارزیابی می‌کند.

این انستتیوت به صورت مشخص مقدار پولی را که در یک کشور تطهیر می‌شود، ارزیابی نکرده، بلکه تحقیق آن به گونۀ طراحی شده است که نشان می‌دهد یک کشور به چه میزانی با خطر پولشویی و تمویل دهشت افگنی مواجه است و چقدر از این ناحیه آسیب پذیر می باشد.

معلومات این تحقیق از منابع مختلف به شمول سازمان بین المللی شفافیت، بانک جهانی و مجمع اقتصادی جهان گرد آوری شده است.

در تحقیق انستیتیوت حکومتداری بازل، ۱۴۶ کشور جهان از رهگذر مواجه بودن با خطر پول‌شویی و تمویل دهشت افگنی از صفر (کمترین خطر) تا ۱۰ (بیشترین خطر) درجه بندی شده است.

معیارهای پایان مبارزه با پول شویی، ظرفیت پایان اداری و فقدان شفافیت در سکتور مالی و خصوصی به صفت عواملی برجسته شده است که بیشترین میزان خطر را متوجه کشورها می سازد.

XS
SM
MD
LG