لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن دو زن را به پست مهم و ارشد نظامی امریکا نامزد کرد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده دو زن را در سمت‌های ارشد نظامی آن کشور نامزد کرد که پیش از این فقط یک زن در چنین سمت‌های مهم نظامی ایفای وظیفه کرده بود.

جاکلین وان اووست، جنرال قوای هوایی ایالات متحده یگانه زن نظامی امریکایی که رتبۀ سترجنرالی -بلندترین رتبۀ نظامی امریکا- را گرفت، از سوی آقای بایدن به صفت قوماندان فرماندهی ترانسپورت قوای امریکایی گماشته شد.

دگر جنرال لورا ریچاردسن که قرار است به زودی به رتبۀ ستر جنرالی ترفیع داده شود، به صفت قوماندان فرماندهی جنوبی قوای امریکایی گماشته شد. این قوماندانی نظامی مسوولیت امریکای مرکزی و لاتین را عهده دار است.

در صورتیکه مجلس سنای کانگرس ایالات متحده گزینش این دو زن را تایید کند، آنان پس از لوری رابینسن، جنرال پیشین امریکایی که قوماندان فرماندهی شمالی قوای امریکایی بود، دومین و سومین زنانی خواهند بود که به این سمت ارشد نظامی گماشته می‌شوند.

رییس جمهور بایدن در خصوص کارکرد نظامی این دو زن گفت: "هریک از این زنان در طول خدمت خود مهارت قیاس ناپذیر، بدون کاستی و خدمتگذاری به وطن را به نمایش گذاشتند."

آقای بایدن در مراسم معرفی این دو نظامی ارشد امریکایی که مصادف با هشتم مارچ، روز زن بود، در سخنرانی کوتاهی گفت: "امروز، روز بین المللی زنان است و بر همۀ ماست تا دستآوردهای حصار شکن این زنان را ببینم و تصدیق کنیم."

قوای نظامی ایالات متحده ۱۱ قوماندانی مرکزی دارد که توسط جنرالان چهار ستاره – ستر جنرال – که بلندترین منصب نظامی در امریکا است، سوق و اداره می‌شوند.

روزنامۀ نیویارک تایمز ماه گذشته گزارش داد که وزارت دفاع ایالات متحده تصمیم گرفته بود تا وان اووست و ریچاردسن را سال گذشته به این سمت‌ها نامزد کند، اما بر اساس این گزارش معرفی آنان به این سمت‌ها تا پس از انتخابات سوم نومبر سال گذشته به تاخیر افتاد.

در این گزارش آمده است که مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده هراس داشت که مبادا دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا به خاطر "زن بودن" نامزدی این دو جنرال را به پست‌های فرماندهی مرکزی نپذیرد.

XS
SM
MD
LG