لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن می‌خواهد کشتار ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی را نسل کشی بخواند


مقامات می‌گویند که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده می‌خواهد کشتارعام ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی در دوران جنگ جهانی اول را "نسل کشی" بخواند.

این مقامات به شرط فاش نشدن نامشان گفته اند که قرار است آقای بایدن روز شنبه در سالروز بزرگداشت از قربانیان این رویداد، این تصمیم را اعلام کند.

آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش برای ریاست جمهوری گفته بود که "از قطعنامه‌ای به رسمیت شناختن نسل کشی ارمنستان حمایت خواهد کرد و حقوق بشر جهانی را در صدر اولویت‌های خود قرار خواهد داد."

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره تعهد بایدن، گفت: "من انتظار دارم روز شنبه در یادبود (از قربانیان) حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشیم."

در همین حال حدود ۱۰۰ عضو هر دو حزب مجلس نمایندگان کانگرس امریکا روز چهارشنبه در یک نامه‌ای از آقای بایدن خواستند که نخستین رییس جمهور ایالات متحده باشد که این کشتارعام را به عنوان نسل کشی به رسمیت می‌شناسد.

اما مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجهٔ ترکیه گفته است که اقدام آقای بایدن روابط متحدان ناتو را آسیب می زند.

تاریخ‌نگاران تخمین می‌زنند که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار ارمنی در جریان جنگ جهانی اول توسط امپراتوری عثمانی کشته شدند که اکثر آگاهان این رویداد را نخستین نسل کشی قرن ۲۰ می‌پندارند.

ترکیه اتهام نسل کشی را رد کرده می گوید که کشتار این افراد ثمرۀ تلخ جنگ و ناآرامی داخلی بود. انقره همچنان پافشاری دارد که آمار تلفات این جنگ بزرگتر جلوه داده شده است.

نسل کشی بر اساس کنوانسیون دسمبر ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد سنگینترین جنایت ممکن بر ضد بشریت تلقی شده است. هر اقدامی که به هدف از بین بردن کلی یا قسمی یک ملت، گروه قومی، فرقه‌یی، نژادی یا دینی صورت گیرد، نسل کشی خوانده می شود.

XS
SM
MD
LG