لینک های دسترسی

Breaking News

بلاول بوتو زرداری به صفت وزیر خارجۀ پاکستان حلف وفاداری یاد کرد


بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان، روز چهارشنبه ۲۷ اپریل ( هفتم ثور) به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور سوگند یاد کرد.

آقای زرداری که ۳۳ سال عمر دارد و به عنوان ۳۷مین وزیر خارجهٔ پاکستان حلف وفاداری یاد کرد "جوان‌ترین" وزیر خارجهٔ این کشور خوانده شده است.

بلاول بوتو زرداری فرزند بی‌نظیر بوتو، صدر اعظم فقید و آصف علی زرداری، رییس جمهور پیشین پاکستان است. او امروز در قصر ریاست جمهوری و در حضور شهباز شریف، صدر اعظم و عارف علوی، رییس جمهور پاکستان سوگند وفاداری یاد کرد.

آقای زرداری از ابتدای تصدی خود در حزب مردم بر ادامه راه پدر کلان‌اش ذوالفقار علی بوتو، صدر اعظم پیشین و مادرش خانم بی‌نظیر بوتو تاکید کرده است.

مادر او بی‌نظیر بوتو در سال ۲۰۰۷ برای فعالیت سیاسی در پاکستان وارد کارزار انتخاباتی شد اما در یک حمله تروریستی در نزدیکی شهر اسلام‌آباد کشته شد.

حزب مردم بخشی از ایتلاف پارلمانی جدید به رهبری شهباز شریف، صدر اعظم جدید پاکستان از حزب مسلم لیگ شاخه نواز است. شهباز شریف دو هفته پیش در پی رای عدم اعتماد به عمران خان، صدر اعظیم پیشین پاکستان، به قدرت رسید.

کابینهٔ جدید پاکستان روز سه شنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) به رهبری شهباز شریف، صدر اعظم جدید این کشور، سوگند وفاداری یاد کرد.

اکثر اعضای کابینهٔ جدید، طوری که انتظار می‌رفت، از حزب مسلم لیگ – نواز به رهبری شهباز شریف و حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو زرداری انتخاب شده اند؛ احزابی که در برکناری عمران خان دست به دست هم داده بودند.

مراسم سوگند اعضای کابینه را رییس سنای پاکستان برگزار کرد چون برخلاف امروز عارف علوی، رییس جمهور و از متحدان عمران خان در آن مراسم حاضر نشد.

در کابینهٔ شهباز شریف ۱۳ وزیر از حزب مسلم لیگ- نواز، نه وزیر از حزب مردم پاکستان، چهار وزیر از جمعیت علمای اسلام، دو وزیر از حزب متحد قومی، یک وزیر از حزب ملی بلوچستان و یک وزیر از حزب جمهوری وطن است. این کابینه همچنین شامل سه وزیر دولت و سه مشاور است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجهٔ حکومت عمران خان انتصاب آقای زرداری را اقدامی خوب خوانده است. کارشناسان می گویند که با توجه به نفوذ و پیشینه سیاسی خانواده آقای زرداری، او توانایی این را دارد تا روابط خارجی پاکستان را با سایر کشورها بهتر بسازد.

در همین حال، شهباز شریف نیز گفته است که حکومت او متعهد به بهبود روابط پاکستان با همه کشورها است. آقای شریف بر لزوم بهبود روابط با ایالات متحده نیز تاکید کرده است.

براساس گزارش صدای امریکا – دیوه آقای شریف گفته است که "پاکستان نمی تواند هیچ گونه خصومت با ایالات متحده را تحمل کند" و برای بهبود روابط با همه متحدان و کشورهای دوست از جمله ایالات متحده که به خاطر برخی از سیاست‌های خارجی نادرست حکومت پیشین آسیب دیده، تلاش خواهد کرد.

عمران خان در روند رای عدم اعتماد، ایالات متحده را متهم به دخالت در پالیسی‌های کشورش کرد،‌ اتهامی که واشنگتن آنرا رد کرده است.

XS
SM
MD
LG