لینک های دسترسی

Breaking News

تاثیر تماشای زیاد تلویزیون بر سلامت کودکان


کودکانی که مدت زیاد مقابل تلویزیون نشسته و برنامه‌ها را تماشا می‌کنند، ممکن کتلۀ استخوانی کوچکتر داشته و در سالمندی بیشتر از ناحیۀ پوکی استخوان آسیب پذیر بوده و استخوان‌های بیشتر شکنند داشته باشند.

پژوهش جدیدی که در ژورنال تحقیقات استخوان و منرال نشر شده است، بی حرکت بودن کودکان، نوجوانان و حتا جوانان تا سن ۲۰ ساله را برای مدت طولانی عامل این حالت می خواند، حالانکه در این سن و سال که اوج رشد کتلۀ استخوانی است، باید کودکان و نوجوان فعالیت زیاد بدنی داشته باشند.

نتالی پیرسن استاد دانشگاه لفبورو در بریتانیا می‌گوید که تنها تماشای تلویزیون نه بلکه هر عاملی که کودکان و نوجوانان را برای ساعت‌های زیاد بی حرکت و در حالت نشسته نگهدارد، منجر به ایجاد این مشکل می‌شود.

در پژوهش تازه که توسط دانشگاه پرت آسترالیا صورت گرفته است، والدین بیش از ۱۰۰۰ کودک در مورد مدتی که کودکان شان در سن و سال پنج، هشت، ۱۰، ۱۴، ۱۷ و ۲۰ سالگی تلویزیون تماشا می‌کردند، معلومات ارایه کرده است و بالاتر از این سن و سال، خود افراد در مورد اوقاتی که تلویزیون تماشا می‌کردند به پژوهشگران معلومات دادند.

کودکان شامل در این پژوهش به سه دسته تقسیم شده بودند: حدود ۲۰ درصد آنان کمتر از ۱۴ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می‌کردند که این گروه در سطح پایان دسته بندی شد، بیش از ۴۰ درصد آنان در یک هفته ۱۴ ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می‌کردند که در سطح بالای تماشای تلویزیون رده بندی شدند و ۳۵ درصد دیگر از رهگذر ساعت‌های تماشای تلویزیون در بین این دو دسته قرار داشتند.

پژوهشگران استخوان افراد شامل در این پژوهش را در سن ۲۰ سالگی معاینه کردند. کسانیکه بیشتر تلویزیون تماشا می‌کردند، استخوان‌های حاوی مقادیر کمتر منرال داشتند که به گفتۀ داکتران بی حرکتی یا کم حرکتی در زمان کودکی دلیل عمدۀ آن بود.

داکتر سبستیان چستین استاد دانشگاه گلسگو کالیدونین بریتانیا که در این پژوهش شرکت ندارد به خبرگزاری رویترز گفته است که در گذشته نیز چندین پژوهش ارتباط تماشای دوامدار تلویزیون را با سلامت استخوان نشان داده بود.

داکتر چستین می گوید که استخوان‌های انسان در حدود ۲۲ سالگی از سلامتی و تراکم کامل برخوردار می‌شود و رفته رفته با پیشرفت سن از تراکم و کثافت آن کاسته می شود. او می افزاید که فعالیت فزیکی، ورزش و شیوۀ صحی زنده‌گی سلامت استخوان‌ها را تضمین می‌کند.

دانشمندان توصیه می‌کنند که به کودکان و نوجوانان فهمانده شود که اگر ساعت‌های طولانی تلویزیون تماشا می‌کنند، کوشش کنند که هر چند دقیق بعد به ویژه در وقفه های برنامه از جای شان برخاسته و چند قدم راه بروند.

حتا به کارمندان دفاتر که ساعت‌های طولانی پشت کمپیوتر کار می کنند توصیه می شود که کم از کم پس از هر نیم ساعت از پشت میز برخاسته و چند قدم راه بروند و این عمل را در طول روز کاری انجام دهند.

معلومات بیشتر را در این مورد در ژورنال تحقیقات استخوان و منرال دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG