لینک های دسترسی

Breaking News

یادبود از بیستمین سالگرد آغاز جنگ در بوسنیا


مردم بوسنیا امروز از بیستمین سالگرد آغاز جنگ های دهۀ نود در کشور شان که میلیون ها نفر را آواره ساخت، یادبود بعمل آوردند.

در یک جادۀ عمدۀ شهر سرایوو، امروز جمعه، به تعداد یازده هزار و پنجصد و چهل و یک چوکی سرخ رنگ، به یاد هریکی از قربانیان جنگ بیست سال قبل گذاشته شد.

به تاریخ ششم اپریل سال 1992، مسلمانان بوسنیایی، صربی ها و کرویشیایی ها، به میدان بزرگ شهر سراییوو برامدند و خواستار صلح و آزادی شدند. اما این سه گروه مختلف نژادی، به زودی به جان هم ریختند و شهر سراییوو تحت محاصره درآمد که این محاصره، چهل و چهار ماه ادامه پیدا کرد.

میرالم سیسیویچ یک باشندۀ سراییوو امروز گفت که به یاد آوردن خاطرۀ آن زمان برایش دشوار است اما مهم اینست که آنها آن روز ها را سپری کردند و حال از آزادی شان لذت میبرند.

سیفکا باجیچ، شهروند دیگر بوسنیا میگوید "ما به دفاع از شهر خود، سخت رزمیدیم. من یکی از کسانی ام که برای بقای خانواده ام و دفاع از آن، جنگ کرده ام."

جنگ بوسنیا در سال 1995، در نتیجۀ یک پیمان صلح به میانجیگری ایالات متحده، خاتمه یافت. محکمۀ بین المللی هاگ هنوز هم مرتکبین جنایات جنگی در نبرد های بوسنیا را، به شمول راتکو ملادیچ فرماندۀ اردوی صربی ها، تحت تعقیب عدلی قرار داده اند.

ملادیچ به خاطر نقش ادعا شده اش در محاصرۀ شهر سراییوو و قتل عام سال 1995 در منطقۀ صربرینیکا که در آن هشت هزار مسلمان کشته شدند، تحت محاکمه می باشد.

XS
SM
MD
LG