لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش بریتانیا برای حفظ توافقنامه هسته یی ایران


بریتانیا می گوید که آن کشور با متحدین خود یکجا به خاطر رسیدگی به نگرانی های امریکا در مورد توافقنامه هسته یی ایران کار می کند.

الستر برت، یک مقام ارشد وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه با ابراز این مطلب همچنین گفت که موقف لندن و متحدین اروپایی آن در پیوند به توافقنامه هسته یی ایران "کاملاً روشن" است. به گفته آقای برت، بریتانیا می خواهد این توافقنامه موفق باشد.

الستر برت همچنین افزود: "ما نمی خواهیم توافقنامه هسته یی ایران از بین برود."

اما این مقام ارشد بریتانیایی هشدار داد که تهران باید به اقدامات که امنیت منطقه را تهدید می کند، پایان دهد.

در همین حال، معاون وزارت خارجه ایران می گوید که ایالات متحده و کشور های اروپایی باید نخست زمینه تطبیق موفقانه توافقنامه هسته یی ایران را مساعد بسازند و سپس خواستار مذاکرات روی سایر مسایل چون برنامه انکشاف میزایل ایران شوند.

عباس عراقچی روز پنجشنبه در یک نشست در پاریس گفت: "آنان اکنون از ایران می خواهند تا در مورد سایر مسایل وارد مذاکره شود. پاسخ ما روشن است: توافقنامه هسته یی را به یک تجربه موفق مبدل کنید، سپس ما در مورد مسایل دیگر مذاکره خواهیم کرد."

معاون وزارت خارجه ایران سیاست های حکومت جدید امریکا به رهبری دونالد ترمپ را در قبال تهران "مخرب" خواند و افزود که سیاست های واشنگتن شرایط توافقنامه هسته یی ایران را نقض کرده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده این توافقنامه را "بدترین معامله در تاریخ" خوانده و هشدار داده است که در صورت عدم رسیدگی به نگرانی های امریکا، آن کشور توافقنامه هسته یی ایران را ترک خواهد کرد.

اکنون بریتانیا، فرانسه و آلمان روی طرحی کار می کنند تا به نگرانی های امریکا در پیوند به برنامه انکشاف میزایل ایران و گسترش نفوذ آن کشور در منطقه رسیدگی شود و همزمان توافقنامه هسته یی ایران نیز حفظ گردد.

اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران گفت که هیچ ربطی بین توافقنامه هسته یی آن کشور و نفوذ تهران در منطقه وجود ندارد.

او همچنین این ادعای کشور های غربی را رد کرد که اقدامات ایران منجر به بی ثباتی در منطقه شده است. آقای عراقچی در عوض ایالات متحده، اسراییل و عربستان سعودی را به دامن زدن به تشنج ها در شرق میانه متهم کرد.

از جانب دیگر، مقام های ایرانی بار ها مذاکره در مورد برنامه انکشاف میزایل ایران را رد کرده و می گویند که این برنامه تنها مقاصد دفاعی دارد.

XS
SM
MD
LG