لینک های دسترسی

تحقیقات در مورد مرگ کارمند امداد رسانی برتانوی در افغانستان


تحقیقات در مورد مرگ کارمند امداد رسانی برتانوی در افغانستان

مقامات برتانیه و امریکا در افغانستان در مورد کشته شدن کارمند امداد رسانی برتانوی در جریان عملیات نجات وی بروز جمعه در ولایت کنر افغانستان تحقیقاتی را براه انداخته اند.

دیڤید کامیرون، صدر اعظم برتانیه بروز دوشنبه گفت که لیندا نورگروڤ توسط عساکری که سعی داشتند او را نجات دهند کشته شده، نه طالبانیکه او را اختطاف کرده بودند.

آقای کمیرون گفت اطلاعاتی که از جنرال دیڤِید پطرییس قوماندان ارشد قوای ناتو در افغانستان بدست آمده میرساند که خانم نور گروڤ در نتیجۀ انفجار یک بم دستی توسط قوای خاص در جریان حمله وفات کرده باشد.

او همچنان از این تصمیم دفاع کرد که ماموریت نجات روی دست گرفته شده وی گفت مسئولیت مرگ وی بدوش آنهایست که او را گروگان گرفته بودند.

گزارش های مقدماتی میرساند که نورگروڤ که رهبری یک پروژۀ تحت تمویل ادارۀ انکشاف حکومت امریکا را عهده دار بود، طی انفجاری وفات کرده که توسط یکی از اختطاف کنندگانش صورت گرفته بود.

در عین زمان رچارد هولبروک، نمایندۀ خاص امریکا برای افغانستان وپاکستان گزارش های اخیر در مورد مذاکرات مخفی بین طالبان و حکومت افغانستان را اغراق آمیز خواند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان طی مصاحبۀ با شبکۀ خبری سی ان ان امریکا که شب دوشنبه بخش خواهد شد گفت، حکومت وی از دیر وقتی با طالبان مصروف مذاکره بوده است.

هولبروک گفت ایالات متحده در این مذارکرات شامل نیست اما از مساعی آشتی مجدد حمایت دارد - باین شرط که تندروان القاعده را محکوم کرده، سلاح شان را بزمین گذارند و قانون اساسی افغانستان را احترام نمایند.

همچنان قرار است رهبران ناتو در ماه نوامبر در شهر پرتگال ملاقات کنند تا وضع در افغانستان را مورد بحث قرار دهند. اندرز فو راسموسن، منشی عمومی ناتو بروز دوشنبه گفت که وی متوقعیست که انتقال امنیتی بخود افغان ها حد اقل تا ماه جولای سال ۲۰۱۱ آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG