لینک های دسترسی

Breaking News

ساخت کمره یی برای تشخیص مراحل اولیه سرطان


دانشمندان در فنلند کمره یی را اختراع کرده اند که می تواند در تشخیص مراحل اولیه سرطان پوست که شناسایی آن توسط چشم نا ممکن است، کمک کند. آنها می گویند آزمایشات اولیه تصاویر فرا طیفی این کمره امیدوار کننده است.

داکتران در دانشگاه شفاخانه مرکزی شهر هلسنکی قابلیت های این کمره را برای شناسایی مراحل اولیه سرطان پوست، تحت آزمایش قرار داده اند زیرا این نوع سرطان در مراحل ابتدایی با تکنالوجی که موجود است، قابل تشخیص نمی باشد.

داکتر نورا نیتان مکی- پرتوو می گوید لکه های سرطانی در بسا موارد در بخش هایی از پوست موجود می باشد که قابل دید نیست.

داکتر نورا نیتان می گوید "اطراف این لکه ها می تواند لکه های بیشتری باشد که نشانه مرض در آن دیده نمی شود به همین علت ما می خواهیم تصویربرداری فرا طیفی را انجام دهیم. ما می خواهیم تمام لکه های غیر قابل دید و بدون آثار مرض را بیبینیم و با این کمره تصویر این لکه ها قبل از تداوی برای ما روشن میشود. و بعد از تداوی یکبار دیگر از تمام ساحه عکس برداری صورت می گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ لکه ای باقی نمانده است."

این کمره تصویری را به شکل گرافیک سه بعدی تولید می کند که تمام لایه های پوست و انواع مختلف بافت ها در آن واضح می شود. بعد این تصاویر از طریق کمپیوتر مراحلی را طی می کند تا موقیعت دقیق و اندازه غده سرطانی شناسایی شود.

این کمره در مرکز پژوهش تخنیکی VTT در فنلند تولید شده و مراحل آزمایشی آن در چندین شفاخانه در آن کشور عملی شده است.

الکا پولونن، دانشجوی طب در دانشگاه یفاسکیلا می گوید که این دستگاه یک کمره دیجیتالی بسیار پیچیده است. تصاویری را که می گیرد در مقایسه با ۳ طول موج که توسط یک کمره عادی گرفته می شود بیشتر از ۷۰ طول موج باریک دارد.

پولونن می گوید "کمره فرا طیفی بسیار مشابه بیک کمره عادی دیجتالی است با این تفاوت که کمره عادی دیجتالی از ۳ نوار موجی یعنی آر، جی و بی ، سرخ، سبز و آبی در یک تصویر استفاده میکند. این کمره از نوار موج های باریک بین ۵۰۰ میلیمتر تا ۸۵۰ میلیمتر استفاده می کند."

پژوهشگران می گویند که این کمره جدید تشخیصی مزایای زیادی نسبت به روش های قبلی، مانند طیف سنجی رامان دارد که در آن یک نمونه پوست توسط یک شعاع لیزر روشن میشود.

دید وسیع این کمره که ۱۲ سانتی متر مربع می باشد آنرا قادر می سازد تا به سرعت ساحات سرطانی را در بخش های بزرگی از پوست شناسایی و نقشه کشی کند. همچنان آنرا قادر به تشخیص خطوط بسیار کمرنگ دور غده های پوستی میسازد که میتواند بعداً به سرطان مبدل شود.

این تصویر برداری می تواند بر علاوه اینکه اطمینان را از خارج کردن کامل غده در موقع جراحی حاصل کند در ضمن به کاهش امکان برگشت غده نیز کمک می کند.

اگر آزمایشات کلینیکی این تصاویر موفقیت آمیز باشد زمان تولید شمار زیادی از این کمره ها شاید تا ده سال طول بکشد.

گزارش: زلتیکا هوک خبرنگار صدای امریکا
ترجمه: ژیلا سمیعی
XS
SM
MD
LG