لینک های دسترسی

Breaking News

کانادا تعزیرات جدید را علیه ایران وضع کرد


کانادا با تشدید تحریم ها علیه تهران، صادرات و واردات از ایران را ممنوع کرد.

وزیر خارجه کانادا در از تشدید تحریم ها علیه ایران و قرار دادن نام ٣٠ مقام و ٨٢ نهاد فعال در زمینه فعالیت های اتمی این کشور خبر داد.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا در یک نشست خبری گفت "نگرانی های شدید کانادا در مورد برنامه اتمی ایران بار دیگر اتاوا را وادار کرده است تا با اراده راسخ و مصمم قدم بردارد."

آقای برد افزود "مذاکرات پیاپی ایران با نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) برای یافتن یک راهکار موثر ناکام مانده و خطر فعالیت های غنی سازی این کشور افزایش یافته است."

این مقام دولت محافظه کار کانادا تاکید کرد که عدم پیشرفت در مذاکرات با گروه ۱+۵ و آژانس بین المللی انرژی اتمی سبب شد کانادا تمام صادرات و واردات از ایران را ممنوع کند. این ممنوعیت از روز چهارشنبه لازم الاجرا خواهد بود.

مستثنا قرار دادن اقلام مشخص

مواد غذایی، ادویه، تجهیزات طبی و دیگر کالاهایی که جنبه انسانی و بشردوستانه دارند از تحریم های جدید مستثنا شده اند. در بیانیه وزارت امور خارجه کانادا به روز چهارشنبه آمده "فناوری هایی که از فعالیت های انترنتی مردم ایران محافظت می کنند و پرده سانسور و شایعه پراگنی حکومت ایران را می شکنند، مورد تحریم قرار نمی گیرند."

کانادا همچنین روز چهارشنبه نام ٣٠ نفر و ٨٢ نهاد و شرکت را براساس قانون جدید به دلیل همکاری در زمینه برنامه اتمی این کشور در فهرست ممنوعه قرار داد.

افراد و شرکت هایی که در فهرست سیاه اتاوا قرار گرفته اند به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از فعالیت های اتمی حساس ایران حمایت می کنند و با فراهم آوردن کمک مالی و یا تسهیل پیشبرد آن، راه را برای ادامه این فعالیت ها هموار می کنند.

وزیر امور خارجه در اتاوا افزود "کانادا نیز همچون نزدیک ترین متحدانش برای توقف ایران از پیگیری توسعه توانایی های اتمی این کشور نهایت تلاش خود را به کار می گیرد. عدم تعهد ایران به قطعنامه های بین المللی در مورد برنامه اتمی این کشور فقط راه را برای منزوی تر شدن حکومت دیکتاتوری و نظامی آیت الله خامنه ای هموارتر خواهد کرد."

کانادا تاکید کرده است به حمایت از روند مذاکرات ۱+۵ با ایران ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG