لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: برفباری‌های اخیر زندگی مردم را متأثر ساخته است


برفباری‌های اخیر در افغانستان ۲۳ کشته و ۲۴ زخمی به جا گذاشته است.

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید، برفباری‌های اخیر سبب بندش راه‌های مواصلاتی و عدم دسترسی مردم به موادغذایی شده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، روز دوشنبه در جلسۀ شورای وزیران گفت، برفباری‌ های اخیر بیشتر از توقع و آمادگی حکومت افغانستان برای کمک‌رسانی به مردم است.

او افزود، با آنکه آمادگی‌هایی از قبل وجود داشت، اما برفباری‌ها در برخی ولایات شدید بوده که سبب قطع راه‌ های ترانسپورتی ولسوالی‌ ها با مراکز ولایات شده است.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت "در ولایات مختلف افغانستان برفباری مشکلات ایجاد کرده، بندش راه‌ ها یکی است"

به گفتۀ آقای عبدالله، مسدود شدن راه، مانع رفت و آمد مردم شود و در نهایت دسترسی مردم به مواد غذایی، با مشکل مواجه شده است.

محمد عمر محمدی، رییس روابط خارجی و سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، به صدای امریکا گفت که ۱۷ ولایت در سراسر افغانستان از برفباری‌های اخیر آسیب دیده است و تلفاتی نیز در این ولایات به بار آمده است.

آقای محمدی گفت "در ۱۷ ولایت افغانستان ما ۲۳ تن شهید داریم و ۲۴ تن زخمی داریم. سی و سه خانه به کلی تخریب شده و به همین قسم ۱۲ خانه به طور قسمی تخریب است".

به گفتۀ آقای محمدی، در تمامی مواردی که برفباری‌ها سبب آسیب به مردم محل شده است، این وزارت به موقع رسیدگی کرده است.

ارقام وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، نشان می‌دهد که از آغاز ماه دلو سال روان تا اکنون، به ۴۲۳۶ خانوادۀ آسیب‌دیده در ۲۱ ولایت کمک‌های غذایی، غیرغذایی و پول نقد توزیع شده است.

برف باری در غور، بامیان و دایکندی

این در حالی است که شدت سرما در چندین ولایت افغانستان، به ویژه ولایات مرکزی و شمالی به مردم آسیب زده است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور، به صدای امریکا گفت، شدت سرما در این ولایت دو کشته به جا گذاشته است و دو مرد نیز در ولسوالی لعل و سرجنگل غور به دلیل سقوط سقف خانه زخمی شده اند.

در جریان یک هفته اخیر، راه‌ های مواصلاتی هشت ولسوالی: تولک، شهرک، ساغر، تیوره، پسابند، دولینه، لعل و سرجنگل و چهارسده ولایت غور بر اثر ریزش برف شدید برای مدت دو روز به روی ترافیک و مردم مسدود بود.

هرچند راه‌ های مواصلاتی هفت ولسوالی مجدداً به روی مردم و ترافیک باز شد، اما هنوز راه ارتباطی ولسوالی چهارسده با مرکز غور مسدود است.

عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان، نیز به صدای امریکا گفت که حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز دوشنبه یک برفکوچ بزرگ در ساحه موسوم به دیوخانه پشته‌غور غوری ولسوالی پنجاب به وقوع پیوسته که از اثر آن مسیر مواصلاتی ولسوالی پنجاب، ورس و دایکندی با مرکز بامیان و کابل مسدود شده است.

این برفکوچ تلفات ندارد و کوتل پشته غور غوری در ساحه کوتل شاتو ولسوالی پنجاب بامیان قرار دارد.

آقای احمدی افزود "برفباری شدید در ساحه کوتل شاتو در ولسوالی پنجاب جریان دارد و دو ماشینری در تلاش پاک کاری این مسیر است و چندین موتر به خاطر احتیاط که ممکن ازا ثر برفکوچ دچار حادثه نشوند و یا در کوتل گیرنمانند در ساحه پشته غورغوری ولسوالی پنجاب توقف داده شده است".

شیرمحمد انتظار، سخنگوی والی دایکندی، گفت بارش برف در ساحات مختلف این ولایت گزارش شده است و در صورت طوفانی شدن، احتمال مسدود شدن مسیرهای ولسوالی خدیر، نومیش و کجران وجود دارد.

اما او تأکید کرد که تیم‌های برف‌روبی در ساحات مستقر اند و در صورت مسدودشدن مسیرها این تیم‌ها به زودی اقدام خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG