لینک های دسترسی

قاچاق اطفال از هرات به ایران


عکس آرشیف

قاچاق اطفال در افغانستان از دیر باز به اشكال مختلف وجود داشته كه همواره مشکلات و نگرانی های جدی را برای مردم و دولت افغانستان به وجود آورده است.

مسئوولان كمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب افغانستان به تازه گی از گسترش این امر خبر میدهند.

عبدالقادر رحیمی رییس این كمیسیون در هرات در گفتگوی اختصاصی به رادیو آشنا صدای امریكا گفت كه مداركی در دست است كه نشان میدهد شماری از اطفال جوان به كشور ایران قاچاق میشوند.

وی می گوید که قاچاق از طریق افغانستان به بیرون از كشور صورت میگیرد و یكی از این راه ها ولایت هرات است كه با كشور همسایه ایران مرز دارد و قاچاقبران، اطفالی را كه در بین 14 تا 18 سال سن داشته و توانایی كار را دارند ، برای كار و انتقال مواد مخدر به ایران قاچاق میكنند. وی این مساله را تایید نموده است.

اما مقام های محلی هرات ، قاچاق اطفال از این ولایت به كشور ایران را رد میكنند.
محی الدین نوری سخنگوی والی هرات می گوید که آنچه كه به عنوان قاچاق اطفال یاد شود، هرگز نداشته وی وی شاهد نبوده است که قاچاق به كشورهای همسایه صورت بگیرد. وی حتی موضوع اینرا که ولایت هرات به عنوان یك مسیر تردد برای قاچاق اطفال می باشد ، رد نموده است.

عبدالقادر رحیمی رییس كمیسیون حقوق بشر هرات
عبدالقادر رحیمی رییس كمیسیون حقوق بشر هرات

رییس كمیسیون حقوق بشر در هرات همچنین میگوید قاچاق اطفال در این ولایت به صورت سازمان یافته و توسط گروه های خاص صورت میگیرد. وی می گوید که آنان به اساس گزارش هایی که كه از طریق نظارت های مرزی آن کمیسیون در دست دارند ، میتوانند كه این پدیده موجود است مگر آمار دقیقی از اطفال قاچاق شده را ندارند . او می گوید که در ولایات مرزی نیاز بیشتر است تا مسئوولین امنیتی بیشتر به این پدیده توجه داشته و رفت و آمد های افرادی را زیر نظر بگیرند تا قاچاق اطفال صورت نگیرد.

سخنگوی والی هرات مدعی است که هیچ گروه خاصی برای قاچاق اطفال در این ولایت وجود ندارد.

وی می گوید مرزی که با ایران در مسیر هرات اسلام قلعه وجود دارد و روی آن نیروهای امنیتی افغان و ایرانی مشتركاً از چندین سال به این طرف گزمه دارند . كه این مساله باعث جلوگیری از قاچاق اطفال شده است . سخنگوی ولایت هرات موجودیت گروه های سازمان یافتۀ قاچاق اطفال را درولایت هرات رد میکند .

آگاهان ، فقر، تنگدستی و پایین بودن سطح سواد در جامعه را از عوامل عمده‏ پدیدۀ قاچاق اطفال در كشور میخوانند.

بر اساس آمار در سال گذشته نیز بیش از 70 حادثه قاچاق اطفال در سراسر افغانستان صورت گرفته است که بیشترین آن مربوط به ولایت بلخ بود.

XS
SM
MD
LG