لینک های دسترسی

Breaking News

آلودگی هوا سبب تعطیلی مکاتب در بیجنگ شد


با وجود بیشترین آلودگی هوا در چین، مقامات آن کشور در ابتدا مخالف توافق پاریس در مورد کاهش گاز های مضره بودند.

پایتخت چین، یکی از آلوده ترین شهرهای جهان، روز شنبه شاهد موج خطرناکی از دود و غبار بود. هوای پر از دود و غبار در بیجینگ موجب اعلام وضعیت قرمز شد که این خود موجب مسدود شدن مکاتب و محدود شدن رفت و آمد نیمی از وسایط نقلیه در آن شهر گردید.

وضعیت قرمز آلودگی هوا در بیجینگ همچنین موجب تعطیلی بیش از دو هزار فابریکه ها و کارخانه های تولیدی در آن شهر و اطراف آن شد. این شرایط تا سه‌شنبه ادامه می‌یابد.

بر اساس برخی گزارش‌ها وضعیت ذرات معلق در هوای بیجینگ به بیش از ۱۰ برابر حد مجاز رسیده است .

خبر آلودگی بیش از حد هوا در شهر بیجینگ در حالی رخ داده است که هفتۀ گذشته، بیش از ١٩٠ کشور جهان پس از دو هفته مذاکره، پیمان تاریخی کاهش تغييرات اقليمی را عقد کردند.

هدف از این توافق، کاهش سطح انتشار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از ازدیاد حرارت جو زمین تا دو درجه سانتي گراد میباشد.

بر اساس این توافق، یک صد میلیارد دالر در راستای مبارزه با گرمای اقلیم، به کشور های فقیر داده میشود و هر پنج سال پیشرفتها بررسی میگردد.

لوران فبیوس، وزیر خارجۀ فرانسه، نتایج این کنفرانس را چنین اعلان کرد. "من معتقدم که عکس العمل در برابر این توافق، مثبت است. هیچ اعتراضی را نمیبینم. قرارداد پاریس در مورد اقلیم پذیرفته شد."

بن کی مون، سرمنشی ملل متحد، در مورد عقد این پیمان گفت:"زمان آن فرا رسیده قبول کنیم که با اقدام همبستگی و ابراز علاقه جهانی، به بهترین وجه به منافع ملی رسیدگی صورت گرفته است."

در آغاز رهبران جهان با سخنرانی ها و حضور شان در یک اقدام جمعی در این کنفرانس در پاریس، تحرک بخشیدند.

این توافق با وجود مخالفت های اولیه از جانب هند، چین، عربستان سعودی و مالیزیا صورت گرفت. این کشورها ادعا کردند که کشورهای صنعتی باید مسولیت بیشتر را عهده دار شوند.

پیمان پاریس، برای نخستین بار از کشور های جهان میخواهد که انتشار گاز های گلخانه ای یا مضره شان را محدود سازند. یکی از اهداف تعیین شده اینست که افزایش حرارت اقلیم زمین، تا حد کمتر از دو سانتی گرید، نگهداشته شود.

بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در آخرین کنفرانس خبری سال 2015 در قصر سفید توافق پاریس را یکی از دست آورد های حکومت اش در سال جاری عنوان کرد و گفت که بدون تلاش های پیگیر به رهبری ایالات متحده، چنین توافق امکان نا پذیر بود.

XS
SM
MD
LG