لینک های دسترسی

Breaking News

چین و هند برای نخستین بار در افغانستان همکاری می‌کنند


هند و چین که در بسیاری مسایل منطقه یی و جهانی با هم رقیب اند، در نظر دارند تا در پروژه های مشترک در افغانستان همکاری کنند.

هند و چین روز دوشنبه، ۲۳ میزان، برای نخستین بار برنامۀ مشترکی را آغاز کردند که بر بنیاد آن، هر دو کشور دیپلومات‌های افغان را در دهلی جدید، پایتخت هند، آموزش خواهند داد.

لو ژاویو، سفیر چین در هند با اشاره به برنامۀ آموزشی دیپلومات‌های افغان که به گفتۀ وی "تنها آغاز کار است" گفت که همکاری بیجینگ و دهلی جدید برای کمک به افغانستان ادامه خواهد داشت.

این دیپلومات چینی گفت "همکاری ها بین دو کشور در بخش ارتقای ظرفیت و عملی ساختن پروژه ها، گسترش خواهد یافت. چین و هند، هر دو، منافع و تخصص خود را دارند. قسمیکه می دانیم، در بخش زراعت، هند انقلاب سبز را به راه انداخت و چین در بخش تولید برنج اصلاح شده و همچنین بخش طبابت و فقر زدایی تخصص دارد."

هند و چین در افغانستان نیز تا حدی در تقابل اند. چین با پاکستان روابط نزدیک دارد و مقام های افغان و امریکایی همواره پاکستان را به حمایت از گروه های مخالف دولت افغانستان چون طالبان و شبکه حقانی متهم کرده اند.

از جانب دیگر، هند به منظور تقویت و حمایت از دولت افغانستان، میلیارد ها دالر را صرف راه اندازی پروژه های اقتصادی و آموزشی افسران و سربازان افغان کرده است.

هرچند، اسلام آباد، رقیب دیرینه دهلی جدید، گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی هند را در افغانستان به دیده شک و آنرا به مثابه محاصره پاکستان تلقی می کند.

سفیر چین در دهلی جدید همچنین گفت که آغاز آموزش ۱۰ دیپلومات افغان در انستیتوت خدمات روابط خارجۀ هند، نخستین گام در راستای همکاری بین چین، هند و افغانستان است که در ملاقات شین جین پینگ، رئیس جمهور چین با نرندرا مودی، صدر اعظم هند در سال گذشته میلادی روی آن توافق شد.

سفیر چین در دهلی جدید افزود که مودل همکاری دو جانبه بین چین و هند در افغانستان می تواند در سایر کشور ها چون بوتان، نیپال، میانمار، مالدیف و حتی ایران نیز عملی شود.

قرار است در ماه نومبر امسال، وانگ یی، وزیر خارجه چین به هند سفر کند و نخستین برنامه تبادله نظریات و تامین ارتباط به سطح مردم دو کشور را افتتاح کند.

گزارش: خبرگزاری رویترز

XS
SM
MD
LG