لینک های دسترسی

Breaking News

مودی در تلاش جذب سرمایه گذاری چین به بیجینگ می رود


چین و هند دو رقیب بزرگ در منطقه استند

نرندرا مودی صدر اعظم هند روز پنجشنبه ۱۴ می سفر سه روزه اش را به چین آغاز می کند. تمرکز بیشتر این سفر به عوض رقابت های طویل بین این دو کشور، تقویت روابط اقتصادی می باشد.

نرندرا مودی نخستین صدراعظم هند خواهد بود که در نخستین سال قدرتش به چین می رود.

سریکانت کوندا پالی، استاد مطالعات چینی در پوهنتون جواهر لعل نهرو می گوید که در عقب این سفر ارجحیتی نهفته است که نرندرا مودی می خواهد سرمایه گذاری چین را در بخش صنایع و پروژه های زیربنایی درهند ترغیب نماید.

به گفتۀ کوندا پالی چون مودی می داند که چین ذخایر سرشار اسعار خارجی دارد از ین سبب می خواهد مقداری از این اسعار در سرمایه گذاری ها به ویژه صنایع در هند به مصرف برسد، چون در این سکتور چین پیشرفتهای چشمگیری داشته است.

قرار است رهبران دو کشور روز پنجشنبه پیش از رفتن به بیجینگ در شهر تاریخی شیان با هم ملاقات کنند. انتظار می رود که هر دو کشور معاملاتی را به ارزش ۱۰ میلیارد دالر امضا کنند که بخش زیاد آن در ساختن زیربنا هایی چون قطار های تیزرفتار و ایجاد پارک های صنعتی در هند مصرف خواهد شد.

بر علاوه سرمایه گذاری، هند می خواهد به بازارهای چین نیز دسترسی پیدا کند. تجارت بین دو کشور سال گذشته از محدوده ۷۰ میلیارد دالر بود، اما کسر توازن تجارتی هند در این مدت ۳۸ میلیارد دالر بود.

مشکلات چین و هند

مساعی برای تعمیق روابط اقتصادی بین دو کشور درحالی صورت می گیرد که موانع برای حل منازعه سرحدی در ناحیه مرتفع همالیا برای دهه ها هنوز به جای خود باقی است و رقابت ها برای مشارکت های جدید منطقوی دوام دارد.

در زمان قدرت مودی که خواهان پالیسی فراگیر خارجی می باشد، دهلی جدید اتحاد ستراتیژیک را با ایالات متحده و جاپان تقویت بخشید. درعین حال چین روابط خود را با پاکستان، رقیب هند، استحکام بخشید.

رئیس جمهور چین ماه گذشته در سفر به اسلام آباد چندین قرارداد اعمار پروژۀ زیربنایی را در پاکستان به ارزش ۴۶ میلیارد دالر اعلام نمود.

دراین سرمایه گذاری ایجاد دهلیز اقتصادی شامل است که هند را نسبت به آن حساس ساخته است چون این دهلیز ازطریق کشمیر که منطقه مورد منازعه بین هند و پاکستان است عبور می کند.

جی شنکر، وزیر خارجۀ هند این موضوع را با چین د درمیان گذاشته است. ممکن این مساله در مذاکرات دوجانبه نیز مورد بحث قرار گیرد.

اما جی یا دیوارانید کارشناس امور چین در بورد مشورتی امنیت ملی هند در دهلی جدید می گوید که با وجود فقدان اعتماد میان این دو کشور عظیم آسیایی هردو می کوشد از اقتصاد های بزرگ جانب مقابل بهره بردارند.

تحلیلگران پیشرفت اندکی را در موضوعات سرحدی مورد منازعه توقع می برند، اما هردو کشور بیشتر تاکید روی تداوم آرامش می کنند. سال گذشته تشنج وقتی بالا گرفت که رئیس جمهور چین از هند دیدار نمود. اما آقای مودی طی مصاحبه ای با تایم خاطر نشان کرد که هر دو کشور در دهه های اخیر از خود بزرگمنشی روی قضایا نشان داده اند.

آقای مودی به تعقیب دیدار از چین به مغلستان سفر خواهد کرد و ازآنجا عازم کوریای جنوبی خواهد شد. او در آنجا نیز درصدد سرمایه گذاری خواهد بود.

XS
SM
MD
LG