لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی رهبری چین از اعتراضات گستردۀ هانگ کانگ


معترضان طرفدار دموکراسی در هانگ کانگ جریان مراسم شصت و پنجمین سالگرد چین کمونیستی را به تمسخر گرفته و در دقایق برافراشتن بیرق درمیدان تین ان مین برخی فعالان درحالی که سرود ملی چین را میخواندند برخی دیگر روی خود را از سمت پرچم برگردانده بودند و تعدادی هم با فریاد از چنگ ینگ میخواستند دست از قدرت بکشد.

درشصت و پنجمین سالگرد تاسیس چین کمونیستی ، معترضان هانگ کانگی خواهان آن شدند تا بزرگترین تظاهرات حمایت از دموکراسی بعد ازمظاهرات سال ۱۹۸۹ میدان تیان آن مین را برپا کنند.

جمعیت درآغاز تعطیلات، کمتراز تعدادی بود که درطول چند روز گذشته دیده میشدند. بسیاری از داوطلبان مصروف جمع آوری منابع، غذا و آب، برای طرفداران، و از بین بردن زباله ها از محل و حفظ نظم دیده میشدند.

معترضان در نقاط بیشتر و مرکز شهرهانگ کانگ تجمع نموده بودند تا حق انتخاب و دادن رأی به نامزدان سیاسی مورد نظر شان را داشته باشند نه اینکه صرف آنانی به رهبری انتصاب یابند که توافق و تصویب بیجینگ را به همراه داشته باشد.

گوشۀ از اعتراضات هانگ کانگ
گوشۀ از اعتراضات هانگ کانگ

پینگ ونگ یک محصل پوهنتون هانگ کانگ ابراز داشت که آنها آماده اند تا این اعتراضات را به شهرهای دیگر بکشانند بدون در نظرداشت اینکه چه اندازه وقت را دربر خواهد گرفت اما او او دلیل این عمل خود را نیاز به آزادی عنوان نمود.

چترهای که درهمین هفته قبلا برای جلوگیری ازپراگنده ساختن گاز اشک آورمورد استفاده قرارمیگرفت ، اکنون درعین حالیکه برای حفاظت از ریزش باران از آن استفاده میشود ، به نمادی از جنبش های مردمی بدل شده است.

بنسون شینگ ازشهر ماکائو اظهارداشت که به نظر می رسد انقلاب چتر، توجه حامیان تازه را در خارج از گروه های محصلین طرفدار دموکراسی جلب کرده است.

یان چانگ، که در یک شرکت تجارتی هانگ کانگ کارمی کند، می گوید: در حال حاضر دموکراسی از کار و شغل ما مهمتر است و علاوه مینماید که اگرآنها اکنون حاضر نباشند، فرصتی دیگری دردست نخواهند داشت.

قبل از برگزاری مراسم روز ملی چین، مظاهره کنندگان آرام بوده و حضور پولیس نیز در جاده ها به چشم نمیخورد.

واکنش یک رهبر پیشین هانگ کانگ

کریس پتین ، والی سابق هانگ کانگ و آخرین فرماندار بریتانیایی، یک دوره جدید از مشاوره واقعی پیش از تقاضا برای دموکراسی در مستعمره سابق بریتانیا را پیشنهاد کرد. او گفته است که به نظر وی به جای استفاده از گاز اشک آور زمان آن فرارسیده که یک نشست برای مشاوره واقعی با مردم آغاز شود و علاوه میکند که بسیاری از مردم معتدل در هانگ کانگ طرفدار دموکراسی اند.

XS
SM
MD
LG