لینک های دسترسی

Breaking News

سر و صداها در پی دیدار سناتور امریکایی با وزیر خارجۀ ایران


در پی دیدار کریس مورفی، سناتور دموکرات امریکایی با جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در حاشیۀ کنفرانس امنیتی مونیخ سر و صداهای زیادی ایجاد شده است.

جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران روز چهارشنبه ۱۹ فبروری (۳۰ دلو) با اشاره به دیدارش با آقای مورفی گفت: "این مساله نشاندهندۀ این واقعیت است که چه قدر ترمپ و پمپیو از اینکه یک سناتور امریکایی بیاید و واقعیت‌ها را از زبان وزیر امور خارجه ایران بشنود، هراسانند".

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که آقای مورفی با این کار قانون "لوگن" را زیرپا کرده است؛ قانونی که شهروندان عادی امریکا را از انجام دپلوماسی رسمی با یک دولت خارجی در پیوند با هر مناقشه میان امریکا و آن کشور منع می‌کند.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز ابراز امیدواری کرده است که آقای مورفی در این دیدار موقف امریکا را تقویت کرده باشد . او گفت: "اگر دیداری کرده باشند، نمی‌دانم چه چیزهایی گفته‌اند. اما امیدوارم سیاست‌های خودشان نه، بلکه سیاست خارجی امریکا را تقویت کرده باشد".

در همین حال، سناتور مورفی با نشر یادداشت‌های سفرش به مونیخ در مورد دیدار با آقای ظریف نوشته است: "اول این که می‌خواهم بدانم آیا به نظر او واکنش‌ها به کشتن قاسم سلیمانی تمام شده است یا نه، و می‌خواهم به او صد درصد برسانم که هرگونه تحریک مرتبط با ایران علیه نیروهای امریکایی در عراق، تشدید غیرقابل قبول شرایط محسوب می‌شود."

سناتور مورفی در ادامۀ این یاداشت نوشته است: "دوم، می‌خواهم در مورد یمن از او کمک بگیرم. ... می‌خواهم به او بگویم ایران نباید به حوثی‌ها اجازه دهد فرصت ایجاد شده برای صلح را تباه کنند".

تنش میان تهران و واشنگتن به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران در اثر حملۀ نظامیان امریکایی، به گونۀ بی پیشینه افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG