لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس CIA در مورد داعش با مقام‌های ترکیه صحبت می‌کند


روابط واشنگتن و انقره در دروۀ ادارۀ باراک اوباما رو به وخامت گراید

مقام‌های ترکی روز پنجشنبه گفتند که رئیس استخبارات مرکزی ایالات متحده یا CIA به آن کشور سفر کرده تا در مورد مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه، گفتگو صورت بگیرد.

این اولین سفر خارجی مایک پمپیو به حیث رئیس استخبارات مرکزی ایالات متحده است که از ترکیه دیدن می کند. مقامات امنیتی ترکیه گفته اند که قرار است آقای پمپیو نخست با همتای ترکی خود و سپس با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ملاقات کند.

به گفتۀ یک مقام ترکی که نخواست نامش ذکر گردد، پلان عملیات احتمالی برای باز پس‌گیری منطقۀ رقه از چنگ تندوران داعش، یکی از مسایل مورد بحث مقامات استخباراتی دو کشور است.

سفر رئیس استخبارات مرکزی ایالات متحده به ترکیه پس از تماس تلیفونی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده با رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، صورت می‌گیرد.

مقامات ترکی به خبرنگاران گفتند که صحبت تیلفونی رهبران دو کشور در فضای صمیمانه و مثبت بود و ۴۵ دقیقه دوام کرد و رهبران دو کشور بر اتحاد قوی و همکاری نزدیک میان دو کشور تاکید کردند. مقامات امنیتی ترکیه که نخواستند نام شان ذکر گردد، گفتند که رهبران ایالات متحده و ترکیه همچنین توافق کردند تا هر چه زودتر با هم از نزدیک ملاقات کنند.

ترکیه خواهان بهبود روابط با ایالات متحده است، روابطی که در دورۀ ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، پر تنش بود، زیرا انقره خواهان استرداد فتح الله گولِن، روحانی ترک مستقر در ایالات متحده بوده است. انقره ادعا می کند که آقای گولِن، در کودتای نا فرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در ترکیه دست داشت، ادعایی که آقای گولِن آنرا رد می کند.

حمایت واشنگتن از جنگجویان کردی در سوریه نیز موجب خشم مقامات ترکیه شده است. مقامات ترکی جنگجویان کردی سوریه را دهشت افگن خطاب می کند، زیرا آنان با شورشیان کردی ترکیه ارتباط دارند. اما واشنگتن جنگجویان کردی سوریه را موثر ترین گروه در برابر تندروان داعش تلقی می کند.

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه، به تلویزیون NTV آن کشور گفته است که آقای اردوغان از آقای ترمپ خواسته است تا دست از حمایت جنجگویان کردی بکشد و در عین حال، پلانی را مطرح کرده است که چگونه عمده ترین پایگاه داعش را در رقه، تسخیر گردد.

ایالات متحده و ترکیه هر دو کشور در جنگ بر ضد تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه دخیل اند.

XS
SM
MD
LG