لینک های دسترسی

Breaking News

سی آی ای: زوج امریکایی - کانادایی در داخل خاک پاکستان نگهداری می شد


این خانم امریکایی همراه با شوهر کانادایی و فرزندان اش هفته گذشته از اسارت گروه طالبان رها شد.

مایک پومپیو، رئیس اداره استخبارات مرکزی ایالات متحده (سی آی ای) می گوید یک شهروند امریکایی و شوهر کانادایی او که توسط شبکه حقانی از افغانستان ربوده شده بودند، برای مدت پنج سال در داخل خاک پاکستان نگهداری می شد.

این نخستین بار است یک مقام ارشد حکومت ایالات متحده به گونه علنی اذعان کرد که این زوج امریکایی – کانادایی و فرزندان آنان زمان اسارت خود را در داخل خاک پاکستان سپری کردند.

اما اردو و حکومت پاکستان ادعا کرده بودند که کیتلن کولمن امریکایی و جاشوا بویل، شوهر کانادایی وی و فرزندان آنان پس از آنکه از افغانستان وارد خاک پاکستان شدند، از بند ربایندگان نجات یافتند.

این زوج در سال ۲۰۱۲ هنگام که برای یک سفر به افغانستان رفته بودند، ربوده شدند.

مقام های امریکایی که نخواسته اند از آنان نام برده شود، قبلاً گفته بودند که هیچ نشانه یی از نگهداری این زوج و فرزندان آنان در افغانستان در دست نیست.

این مقام ها افزودند که به باور ایالات متحده، این زوج توسط شبکه حقانی ربوده شده بود و احتمالاً در تمام دوران اسارت در داخل و یا در نزدیکی مقر این شبکه در مناطق شمال غربی پاکستان نگهداری می گردید.

مقام های امریکایی می گویند که شبکه حقانی توسط اداره استخبارات اردوی پاکستان (آی اس آی) حمایت می شود – ادعای که اسلام آباد آن را رد می کند.

در همین حال، دو منبع گروه طالبان به خبرگزاری رویترز نیز گفته است که این زوج امریکایی – کانادایی در سال های اخیر در داخل خاک پاکستان نگهداری می شد.

اظهارات رئیس اداره استخبارات مرکزی امریکا در مورد محل نگهداری شهروندان امریکایی و کانادایی و فرزندان آنان در حالی بیان می شود که قرار است ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده هفته آینده از پاکستان بازدید کند.

آقای تیلرسن روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده توقع دارد تا پاکستان "اقدامات قاطع" علیه گروه های دهشت افگن انجام دهد.

یک مقام ارشد حکومت امریکا به شرط افشا نشدن نامش گفته است که نجات خانواده امریکایی – کانادایی در پاکستان می تواند "نمونه یی از همکاری بیشتر" بین واشنگتن و اسلام آباد باشد.

این مقام امریکایی همچنین افزود که واشنگتن "از ادامه موجودیت پناهگاه های امن طالبان و شورشیان (شبکه) حقانی در داخل خاک پاکستان" بسیار زیاد خشمگین است.

XS
SM
MD
LG