لینک های دسترسی

Breaking News

سی آی ای: ونزوئلا می تواند به امریکا یک خطر باشد


مایک پومپو، رئیس سی آی ای (CIA) می گوید که ونزوئلا می تواند به ایالات متحده یک خطر باشد.

اظهارات آقای پومپو دو روز پس از آن بیان شد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت که اقدام نظامی بر ضد حکومت ونزوئلا یکی از گزینه های امریکا است.

آقای پومپو روز یکشنبه به تلویزیون Fox News گفت، زمانیکه رئیس جمهور ایالات متحده احتمال مداخلۀ نظامی بر ونزوئلا را مطرح کرد، آقای ترمپ تلاش کرد تا " به مردم ونزوئلا امید و فرصت بدهد تا شرایطی ایجاد شود که در آن دموکراسی، اعاده شود."

آقای پومپو گفت که استخبارات مرکزی ایالات متحده به حکومت نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، "بسیار واضح" می کند که هرگاه رژیم آن کشور به اعمال "وحشتناک و سرکوبگر" ادامه بدهد، ایالات متحده با شرکای امریکای لاتین خود کار خواهد کرد تا دموکراسی در ونزوئلا، اعاده گردد.

آقای پومپو همچنین گفت که اگر ونزوئلا شاهد هرج و مرج بیشتر گردد، آن کشور می تواند خطری را متوجه امریکایی ها کند.

رئیس ‏CIA گفت "کیوبایی ها، روس ها، ایران ها و حزب الله[لبنان] در آنجا [ونزوئلا] حضور دارند."

آقای پومپو گفت که به دلیل موجودیت خطرات، ونزوئلا می تواند به یک محل "بسیار بد" مبدل شود و امریکایی نیاز دارند تا این موضوع را بسیار جدی بگیرند.

هشدار رئیس جمهور ترمپ

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه در ایالت نیو جرسی از احتمال اقدام نظامی بر ضد حکومت ونزوئلا، هشدار داد.

هشدار رئیس جمهور ترمپ بر ضد حکومت ونزوئلا دو روز پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور ایالات متحده چهار شنبۀ گذشته از گزینه اقدام نظامی علیه کوریای شمالی نیز سخن گفت.

آقای ترمپ ضمن اشاره به "حکومت دیکتاتوری" در ونزوئلا گفت که اوضاع در آن کشور به گونۀ "خطرناک" در هرج و مرج است.

اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده در مورد گزینۀ نظامی بر ضد حکومت ونزوئلا دو روز پس از آن بیان شد که حکومت امریکا تعزیرات جدید را علیه حکومت آن کشور، وضع کرد.

آقای ترمپ گفت "ما در برابر ونزوئلا گزینه های زیاد داریم. به هر حال، گزینۀ نظامی در ونزوئلا را رد نمی کنم."

رئیس جمهور ترمپ به تاریخ دوازهم آگست از گزینۀ نظامی بر ضد ونزوئلا هشدار داد
رئیس جمهور ترمپ به تاریخ دوازهم آگست از گزینۀ نظامی بر ضد ونزوئلا هشدار داد

آقای ترمپ ضمن اشاره به حضور نظامی در کشور های مختلف جهان گفت که "ما در سراسر جهان نیرو داریم—در جائیکه بسیار فاصله دور موقیعت دارد. ونزوئلا همسایه ما است و مردم اش رنج می برند و جان می بازند."

رئیس جمهور ایالات متحده همچنین تاکید کرد که طرفدار صلح است، اما گفت که در صورت لزوم از مردم امریکا و متحدین ایالات متحده، حراست خواهد کرد و در مقابل کسانیکه منافع امریکایی ها و متحدین این کشور به به مخاطره بی اندازند، موقف جدی خواهد گرفت.

با وجود هشدار آقای ترمپ در برابر حکومت ونزوئلا، قصر سفید می گوید که رئیس جمهور امریکا "خوش دارد" با رئیس جمهور ونزوئلا گفتگو کند، مشروط بر اینکه دموکراسی در آن کشور اعاده شود.

اظهارات قصر سفید پس از آن بیان شد که نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، خواهان گفتگوی تیلفونی با رئیس جمهور ترمپ شد.

XS
SM
MD
LG