لینک های دسترسی

Breaking News

منابع: نامزد ریاست CIA برنامه بازداشت و بازجویی را دوباره آغاز نمی کند


جینا هسپل، نامزد ریاست اداره استخبارات مرکزی امریکا یا سی آی ای به سناتوران امریکایی به گونه خصوصی اطمینان داده که یک برنامه جنجال بر انگیز بازداشت و بازجویی مظنونین دهشت افگنی را دوباره آغاز نخواهد کرد.

منابع به خبرگزاری رویترز با بیان این مطلب گفتند که قرار است خانم هسپل در روز جلسه استماعیه نامزدی خود این وعده را به گونه علنی بدهد.

جینا هسپل در حال حاضر معاون اداره استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) است و جلسه استماعیه نامزدی او در مجلس سنای این کشور در نهم ماه می برگزار خواهد شد.

نقش خانم هسپل در یک برنامه سری بازداشت و بازجویی مظنونین دهشت افگنی توسط سی آی ای سبب شده تا برخی سناتوران امریکایی با نامزدی خانم هسپل برای پُست ریاست سی آی ای مخالفت کنند.

بر بنیاد این برنامه، سی آی ای برخی مظنونین شبکه القاعده را در زندان های مخفی در بیرون از خاک امریکا نگهداری می کرد و در بازجویی از آنان از روش های که شکنجه تلقی می گردد، استفاده می شد.

این برنامه سی آی ای در پی انتقاد های گسترده متوقف شد. یک مقام حکومت امریکا نیز گفته است که جینا هسپل در صحبت های خصوصی خود با سناتوران امریکایی گفته است که او هرگز به اداره استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) اجازه نخواهد داد تا این برنامه از سر گرفته شود.

نامزد ریاست سی آی ای همچنین به سناتوران امریکایی گفته است که تمام ادارات و نهاد های امریکا که از مظنونین بازجویی می کنند، باید از معیار های مندرج در رهنمای بازجویی اردوی امریکا پیروی کنند.

در صورت تایید شدن نامزدی جینا هسپل، او نخستین زن خواهد بود که ریاست سی آی ای را بر عهده می گیرد.

جینا هسپل بیش از ۳۰ سال به حیث افسر مخفی جمع آوری اطلاعات استخباراتی کار کرده و حمایت برخی از مقام های ارشد حکومت های پیشین امریکا را دارد.

XS
SM
MD
LG