لینک های دسترسی

Breaking News

کلنتن: ارتش افغان پنجاه در صد امنیت افغانستان را تأمین می کند


هلری کلنتن، وزیر خارجۀ ایالات متحده می گوید اهداف عمدۀ نشست رهبران پیمان اتلانتیک شمالی در شهر شیکاگو تشخیص چگونگی مرحلۀ بعدی روند انتقال در افغانستان می باشد. خانم کلنتن قبل از برگزاری جلسۀ سران ناتو در اواخر ماه می گفت امیدواری ناتو در جلسۀ شیکاگو دریافت راه حل برای ختم جنگ جنگ افغانستان و آیندۀ آن کشور می باشد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده می گوید سران کشور های ناتو به حکومت افغانستان، شهروندان آن و شورشیان واضح خواهند ساخت که ائتلاف بین المللی افغانستان را ترک نخواهد کرد. کلنتن می گوید که در ختم سال 2014، افغان ها مسئولیت تمامی امور کشور را به عهده خواهند گرفت. اعضای ناتو در شیکاگو روی نقش پیمان اتلانتیک بعد از سال 2014 و روابط آن پیمان با افغانستان بحث خواهند کرد.

کلنتن از پیشرفت های کاری ارتش افغانستان ابراز خرسندی کرد و گفت "امروز کم و بیش 50 در صد امنیت افغانستان را ارتش آن کشور به عهده دارد، و این رقم تا بهار سال جاری به 75 در صد خواهد رسید."

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که تعداد اندک نیرو های خارجی در افغانستان، به دعوت حکومت آن کشور، باقی خواهند ماند تا در آموزش و پرورش نیرو های افغان کمک کنند. وزیر خارجۀ ایالات متحده واضح ساخت که واشنگتن خواستار ایجاد قرارگاه های نظامی دائمی در افغانستان نمی باشد که این موضوع تهدیدی به همسایه های آن کشور پنداشته می شود و اکنون امنیت و ثبات افغانستان را بمخاطره انداخته است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت پیمان اتلانتیک شمالی می خواهد اطمیان داشته باشد که قوای امنیتی افغانستان هنگام عهده دار شدن مسئولیت های امنیتی، باید از آموزش و پرورش و بودجۀ کافی برای دراز مدت برخوردار باشد. پیمان اتلانتیک در نشست ناتو روی ایجاد یک توافق نظر در این مورد بحث و گفت و شنود خواهد کرد.

خانم کلنتن گفت انکشافات چند ماه اخیر روابط ایالات متحده را با افغانستان با آزمون گرفته است، اما مقاومت و تلاش هر دو جانب برای دریافت راه حل به مشکلات مهر تائید بر مصمم بودن هر دو جانب برای ایجاد یک افغانستان با ثبات است – که این هدف به نفع ایالات متحده، پیمان اتلانتیک و تمام جهان است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده می گوید سران کشور های جهان در کنفرانس بن تصمیم گرفتند که سال 2014 تا 2024 دهۀ کمک ها و مساعدت برای رشد سکتور خصوصی و انکشافات در افغانستان خواهد بود. برای رسیدن به این هدف ایالات متحده و متحدان آن با بانک جهانی و سایر ارگان های همکاریی خواهد کرد که در رشد اقتصاد افغانستان برنامه دارند.

هلری کلنتن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در نشستی که به منظور احیای اهداف و موثریت پیمان اتلانتیک شمالی برگزاری شده بود، یکبار دیگر بر دریافت راه حل سیاسی به ختم جنگ در افغانستان تأکید ورزید اما واضح ساخت که شرایط ایالات متحده برای نشستن با طالبان در میز مذاکره بدون تغییر مانده است.

XS
SM
MD
LG