لینک های دسترسی

Breaking News

تردید کمیته قوای مسلح کانگرس درمورد نقش امریکا درافغانستان


تردید کمیته قوای مسلح کانگرس درمورد نقش امریکا درافغانستان

اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده در مورد موفقیت بازسازی افغانستان در حالی ابراز تردید نمودند که گزارش دوساله منتشره کانگرس، تنها به نتایج محدود حاصل شده از کمک وسیع امریکا به افغانستان اشاره دارد.

کارل لفین، رئیس کمیته خدمات قوای مسلح مجلس سنای امریکا از رئیس جمهور براک اوباما تقاضا نمود که حد اقل 15 هزار عسکر امریکایی را تا ختم امسال از افغانستان خارج سازد.

کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده، جلسه استمعایه تأییدی را برای رایان کراکر دیپلومات امریکایی تدویر نمود که وی از سوی رئیس جمهور امریکا به حیث سفیر جدید این کشور در افغانستان معرفی شده است. این دیپلومات سابق امریکایی در سالهای 2007 و 2009 منحیث سفیر امریکا در عراق ایفای وظیفه نموده است.

آقای کراکر گفت در صورتیکه منحیث سفیر در افغانستان تائید گردد، میداند که وظیفه خطیری به دوش دارد. او افزود "من از دشواری آزمون ها آگاه هستم. اگر عراق کار درعراق سخت بود، کار در افغانستان به مراتب دشوار تر است."

بیشتر اعضای مجلس اظهار نمودند که آنها از سمت کراکر منحیث سفیر افغانستان در چنین مقطع زمانی رشک نمیبرند زیرا رئیس جمهور امریکا از جانب کانگرس تحت فشار فزاینده است تا شمولیت گزاف ایالات متحده در آن کشور را کاهش دهد. سناتور جمیز ریش از ایالت ایدوهو در مورد چنین گفت:

"آنچه ما سعی میکنیم به مردم افغانستان فراهم کنیم و طی ده سال آن را با خون، اشک و عرق انجام داده ایم، تعجب خواهید کرد که آیا آنها آنچه ما سعی میکنم برایشان فراهم کنیم میخواهند یا خیر. در صورتیکه آنها آنچه را ما انجام میدهیم نخواهند، موثر واقع نخواهد شد."


آقای کراکر به کانگرس ایالات متحده گفت امریکا باید به کمک هایش در افغانستان ادامه بدهد تا این کشور بار دیگر به لانۀ دهشت افگنان مبدل نشود.

کراگر گفت "چنانچه رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا گفت: ما یک بار در سال 1989 توجه خود را از افغانستان دور ساختیم که پیامدهای ناگوار را در پی داشت، باری دیگر چنین کرده نمی توانیم."

اما حتی سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا که از مشی براک اوباما در افغانستان حمایت مینمود، به صراحت گفت که باید در تعداد عساکر و مقدار کمک های ایالات متحده به افغانستان، تغییر وارد گردد.

کراکر گفت "در حالیکه ایالات متحده منافع ملی امنیتی مشروع در افغانستان دارد، به نظر من تعهد کنونی ما در بخش عساکر و مالی نه متناسب منافع ما و نه متداوم است."

با ان هم سناتور جان کری و سناتوران دیگر واضح ساختند که آنها نامزدی اقای کراکر را کاملاً حمایت میکنند و توقع دارند که از مجلس سنا ان را بزودی تائید نماید. اقای کراکر گفت مساعدت ایالات متحده به افغانستان بعضی نتایج واقعی نیز در بر داشته است که به تعلیم و تربیه و خدمات صحی اشاره نمود. بیش از هفت میلیون طفل افغان شامل مکتب گردیده اند که بیش از دو میلیون ان دختران اند که در زمان طالبان اجازه رفتن به مکتب را نداشتند. کراکر اظهار نمود هیچگاه کاری نخواهد کرد که زندگی نصف از نفوس افغانستان را که زنان ودختران است به مخاطره بیاندازد.

XS
SM
MD
LG