لینک های دسترسی

Breaking News

سوالات نماینده گان مردم امریکا در مورد اینکه چرا و برای چی در افغانستان حضور دارند


کنفرانس خبری با حضور والتر جونز، نماینده ایالت کارولینای جنوبی و جان گرامیندی، نماینده ایالت کالیفورنیا

۱۶ سال جنگ در افغانستان، طویل ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده است، جنگی که حال نماینده گان مردم در کانگرس میخواهند فرصت بحث روی آن را کسب کنند، اینکه چرا و برای چی امریکا در افغانستان است.

نماینده گان کانگرس امریکا روز چارشنبه طی یک کنفرانس خبری که به منظور صحبت در مورد لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان دایر شده بود گفتند که بعد از این همه سال حضور در افغانستان، هیچ تغییری در آن کشور به مشاهده نمی رسد.

به گفته این نماینده گان، امریکا نزدیک به یک ترلیون دالر را در افغانستان به مصرف رسانیده است، بیش از ۲۲۰۰ امریکایی در این جنگ کشته شده و بیش از ۲۰ هزار مجروح شده است.

گورستان امپراطوری ها

والتر جونز جونیر، نماینده جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی در این کنفرانس خبری گفت در کشوری که به نام گورستان امپراطوری ها شهرت دارد، اردوی یک کشور چی باید انجام دهد تا این ملت را تغییر دهد. او گفت با تصویب این لایحه فقط میخواهند از پال رایان، رئیس مجلس نماینده گان امریکا جواز بحث در مورد جنگ افغانستان را در مجلس نماینده گان دریافت کنند.

آقای جونز که احساساتی شده بود با اشاره به عکس دو دختر کوچکی که پدرشان در افغانستان کشته شده است گفت پدر این دختران توسط مرد افغانی که تحت آموزش او بود، کشته شد. جونز گفت انتظار دریافت چند تابوت دیگر را باید کشید، تا پال رایان، درک کند که این مباحثات ضروری است.

جان گرامیندی، نماینده دموکرات از ایالت کالیفورنیا که یکی از نویسندگان لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان است گفت می خواهند از نظامیان خود بشنوند. می خواهند قوماندان ها و جنرالان امریکایی برای شان تشریح دهند که چگونه میخواهند جنگ افغانستان را به پیش برند، در نهایت چی خواهد شد، چی باید کرد که این جنگ را موفقانه پایان داد.

هدف امریکا در افغانستان

جان گرامیندی گفت در این مباحثات باید رئیس جمهور امریکا و نماینده گان مردم در مورد اهداف خود در افغانستان صحبت کنند. آیا هدف ایجاد یک حکومت دموکراتیک در آن کشوراست، آیا امریکا می خواهد محل مصئونی را در آنجا ایجاد کند که دهشت افگنان جا نداشته باشند، این اهداف به گفته نماینده دموکرات از ایالت کالیفورنیا در کانگرس امریکا، طی ۱۶ سال اخیر درست مطرح نشده است.

آقای گرامیندی گفت در این مباحثات باید وزارت خارجه امریکا، ادارات انکشافی و کارشناسان نیز سهیم باشند تا وضعیت را تشریح کنند. در این مباحثات باید روی اینکه در آینده چی خواهد شد، کدام گزینه ها در اختیار قرار دارد، این ها تمام اطلاعاتی است که کانگرس به آن نیاز دارد. گرامیندی گفت به نظر می رسد حکومت و کانگرس هردو نمی دانند در مورد افغانستان چی مسیری را انتخاب کنند.

در این کنفرانس خبری گفته شد که یک سال بعد از تصویب این لایحه، دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان قطع میشود این نماینده گان مردم در کانگرس را مجبور خواهد ساخت تا مباحثات را براه انداخته، وضعیت را درک کرده و پالیسی ها را ایجاد نمایند. پالیسی که به گفته جان گرامیندی شاید برای ادامه جنگ باشد و یا توقف جنگ.

لایحه منع دسترسی به منابع مالی برای فعالیت در افغانستان در ۲۲ ماه مارچ سال ۲۰۱۷ به کانگرس پیشنهاد و به کمیته امور خارجی مجلس نماینده گان راجع گردید.

در این لایحه پیشنهادی منابع مالی برای فعالیت سفارت امریکا در افغانستان، و فعالیت های مربوط به جمع آوری استخبارات یک سال بعد از تصویب آن، قطع نخواهد شد.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG