لینک های دسترسی

Breaking News

سوریه موضوع عمده بحث کاندیدان دموکرات انتخابات امریکا


پنج نامزد انتخابات ریاست جمهوری حزب دمکرات ایالات متحده، شام سه شنبه به وقت غرب امریکا، برای نخستین بار به مناظره پرداختند.

مناظره میان دو نامزد پیشتاز دمکرات، هلری کلنتن – وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده و برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت، با یک توافق دور از انتظار آغاز شد.

موضوع استفاده از ایمل های شخصی خانم کلنتن حین وظیفه اش در وزارت خارجه، به یک بحث طولانی در مباحثۀ شب گذشته مبدل شده بود. اما آقای سندرز به آن نقطۀ پایان گذاشت.

خانم کلنتن گفت"بگذارید چیزی بگویم که شاید سیاست خوبی نباشد. اما فکر می کنم که خانم وزیر حق به جانب است و مردم امریکا دیگر از ایمل های شما خسته شده اند".

خانم کلنتن در پاسخ سناتور سندرز گفت که او "نیز از این موضوع خسته شده است.

آقای سندرز گفت "فکر می کنم صحبت روی ایمل ها کافی باشد و بیایید در بارۀ موضوعات حقیقی که امریکا با آن مواجه است صحبت کنیم.

اما موضوع سوریه و اینکه ایالات متحده چگونه در مسئلۀ سوریه مداخله کند با مفکوره های مخالف نامزدان ریاست جمهوری ایالات متحده همراه بود.

وزیر پیشین خارجۀ ایالات متحده گفت"فکر می کنم برای ایالات متحده نهایت مهم است تا به پوتین واضح سازد که حضور وی در سوریه، ایجاد هرج و مرج و به طرفداری از بشار اسد، مسلح ساختن مردم؛ قابل قبول نیست".

اما سناتور سندرز می گوید "هرآنچه در توان دارد انجام می دهد تا ایالات متحده یکبار دیگر خود را در باتلاق دیگری مانند عراق گیر ندهد. عملکردی که آقای سندرز آن را "بدترین پالیسی خارجی ایالات متحده در تاریخ این کشور خواند."

مارتین او مالی، والی پیشین ایالت مریلند در این رابطه دیدگاه متفاوت تری ارایه کرد.

آقای مالی می گوید که برای استفاده از نیروی نظامی سرعت به خرج نمی دهد. او به این باور است که در این مقطع زمانی"ایجاد فضای منع پرواز در سوریه یک اشتباه خواهد بود."

لینکون کافی، والی پیشین رود آیلند گفت که رای مثبت هلری کلنتن در مجلس سنای ایالات متحده به جنگ عراق "تاهنوز هم به مثابۀ یک مشکل پنداشته می شود."

آقای کافی می گود"وقتی شواهد حقیقی وجود نداشت که عراق سلاح کشتار جمعی دارد. من می دانم چرا که کاری را که به من سپرده شده بود انجام داده ام."

اما جیم ویب، سناتور پیشین ایالت ویرجینیا موضوع دیگری را در اولولیت پالیسی خارجی خود قرار داد.

آقای ویب گفت "اگر می خواهید محلی را در تمرکز ستراتیژی ملی خود قرار دهیم، بزرگترین تهدید ستراتیژیک ما در حال حاضر حل مشکلات در روابط ایالات متحده با چین است."

استفاده از سلاح توسط امریکایی ها

استفاده و حمل سلاح از سوی شهروندان امریکایی، موضوع داغ و جنجال برانگیز دیگری بود که با اختلاف نظر نامزدان دمکرات انتخابات ریاست جمهوری رو به رو شد.

بحث زمانی به مشاجره کشانیده شد که خانم کلنتن، آقای سندرز را به حمایت از صنعت از تولید سلاح متهم کرد.

خانم کلنتن گفت"این سندرز بود که می خواست به تنها صنعت موجود در ایالات متحده معافیت دهد. همگان باید پاسخگو باشند مگر تولید کنندگان سلاح و ما باید ایستاده شده و بگوییم که دیگر کافیست، اجازه نخواهیم داد این روند ادامه یابد".

اما برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت گفت که به عنوان یک سناتور ایالت دورافتاده آنچه می تواند به خانم کلنتن بگوید اینست که نعره های بلند شده در جهان حرفی دیگری را بازگو می کند.

آقای سندرز می گوید که جهان در حال حاضر انتظار دیگری از اما دارد و آن اینکه "سلاح را از دست افرادی دور کنید که نباید آن را در دست داشته باشند. آن نعره ها می گویند که این خشونت وحشتناک را که شاهد آن استیم خاتمه دهید."

اما سوال اینجاست که اگر یکی از نامزدان دمکرات انتخابات ریاست جمهوری بازهم در ۲۰۱۶ برنده شود، چه راهکار متفاوت تری را در مقایسه با دورۀ حکمروایی بارک أوباما در پیش خواهند گرفت؟

آنچه بسیار کم در باره اش صحبت شد، جوبایدن، معاون رئیس جمهور أوباما بود که انتظار برده می شود به همین زودی ها تصمیم بگیرد وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شود.

XS
SM
MD
LG