لینک های دسترسی

Breaking News

امریکاییان استقلال کشورشان را جشن میگیرند


در ایالات متحدۀ امریکا، امروز دو صد و چهل دومین سالروز استقلال این کشور تجلیل میگردد.

چهارم ماۀ جولای، که مصادف با روز کسب استقلال ایالات متحده از امپراتوری سابق بریتانیه می باشد، با رخصتی ملی، برگزاری میله ها، رسم گذشت، آتشبازی و سایر محافل در سراسر این کشور جشن گرفته میشود.

رئیس جمهور ترمپ نیز امروز با تعداد از خانواده های نظامی امریکا، در قصرسفید میله میکند.

تجلیل از این روز، بازتاب دهندۀ اساسات دموکراتیکی است که این کشور بر آن بنا نهاده شده است. اما در طول سال اخیر بسیاری از امریکائیان نگران اند که با انقسام سیاسی روز افزون، دریافت وجه مشترک در یک کشوریکه دموکراسی در آن نیرومند و در عین حال تحت فشار قرار دارد، مشکل میباشد.

جنبۀ عملی همین اساسات دموکراتیک، اخیراً در جاده های این کشور بیشتر به نظر میرسد، به شمول راهپیمایی های که هدف آن اعتراض در برابر پالیسی های مهاجرت میباشد.

در عین حال، تلاش و بحث ها در مورد انتخاب جانشین انتنی کنیدی، یکی از قضات ستره محکمه نیز انقسام فکری میان امریکائیان بشمول قانونگذاران را بیشتر ساخته است.

سروصدای حامیان رئیس جمهور ترمپ، شخصیکه به بازگرداندن عظمت امریکا تعهد کرده بود، نیز بلند میباشد.

درجریان ریاست جمهوری دونالد ترمپ، تفاوت نظرسیاسی به شمول تحقیقات در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١٦، بیشتر شده است.

نظرسنجی ها نشان میدهد که بیشتر امریکائیان طرفدار این تحقیقات میباشند. اما تعدادی از قانونگذاران جمهوریخواه، آن را عامل تفرقه میدانند.

الن لیچمن، استاد در پوهنتون امریکن، میگوید که انقسام سیاسی در این کشور یک واقعیت است، اما می افزاید که در بعضی موارد به هراس مبدل میشود.

آقای لیچمن میگوید که "مردم طوری احساس میکنند که گویا به خاطر عقاید سیاسی، جنسیت، نژاد و یا مذهب شان دیگر مربوط این کشور نیستند" و اضافه میکند که "در یک مدت زیاد از تاریخ امریکای معاصر چنین چیز احساس نشده است".

نظرسنجی های اخیر نشان داده که نگرانی مردم در مورد چگونگی وضعیت دموکراسی در کشورشان، افزایش یافته است.

در نظرسنجی های انجام یافته توسط انستیتوت جورج دبلیو بُش، پوهنتون پنسلوینیا و فریدم هاوس، ٥٥ درصد پرسان شدگان وضعیت فعلی دموکراسی را در ایالات متحده "ضعیف" خوانده اند.

امریکاییان استقلال کشورشان را جشن میگیرند
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

XS
SM
MD
LG