لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ، بیماری های روانی را در ننگرهار افزایش داده است


بیماری‌های جلدی، روانی و چشم در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار افزایش یافته است، جایی که از دوسال به اینسو درگیری شدید جریان داشته است.

مسوولین صحی در ولایت ننگرهار می‌گویند که علت افزایش این بیماری‌ها، استعمال مواد انفجاری در جریان جنگ‌ ها است.

استفادۀ اسلحۀ گوناگون در جریان نبرد دوسالۀ ولسوالی اچین که بین داعش و نظامیان افغان ادامه دارد، تأثیرات صحی را روی باشندگان محل به جا گذاشته است.

داکتر محمد داوود آمر کلینک صحی منطقه شدل ولسوالی اچین می‌گوید که اخیراً روزانه به طور اوسط ۱۲۰ تا۱۵۰ بیمار به آن کلینیک مراجعه می‌کنند که اکثراً بیماران روانی، جلدی و چشم استند.

داکتر داوود می‌افزاید که علت افزایش این بیماری‌ها وقوع رویدادهای انفجاری، استعمال بم‌ها، حملات هوایی و زمینی و وضعیت جنگی در ساحه است.

او گفت "یک چیز که در فیصدی آن افزایش قابل ملاحظه‌ای آمده است. بیماری‌های پوست است، من روزانه بیماران عاجل را می‌بینم، تا جایی که من فکر می‌کنم تاثیر باروت است، تاثیر بمباران است، اکثر مردم به امراض چشم و پوست مبتلا اند."

به گفتۀ آقای داوود، به دلیل این که کلینک در جریان درگیری‌ها آسیب دیده و وسایل آنرا را گروه داعش به یغما برده است، بیماران عاجل و جدی را به شفاخانه مرکزی می‌فرستند.

این داکتر محلی، در رابطه به وضعیت بیماران روانی که به حد جنون رسیده است، شدیداً ابراز نگرانی کرد.

داکتر اسماعیل ولسوال اچین می‌گوید که برخی از ساحات تصفیه شده از گروه داعش برای زیست مناسب می‌باشد اما برخی از مناطق هنوز هم برای زیست آماده نیست.

او اضافه کرد "اینجا که امکانات زندگی در بعضی از مناطق روی بعضی ملحوظات آماده شده، مردم زیست دارند ولی در بعضی از ساحات که هنوز امکان زندگی نیست، مردم آنجا زندگی نمی‌کنند، زمانی که ارگان ‌های امنیتی اجازه دادند مردم به آن محلات خواهند رفت."

باشندگان نگران محلی میگویند که بیماری های روانی، جلدی و چشم در ساحاتی بیشتر افرایش یافته است که در آن بزرگترین بم غیر هستۀ پرتاب شد.

نیروهای نظامی ایالات متحده به تاریخ بیست ‌وسوم حمل امسال بزرگترین بم غیر هسته ای را بر مواضع داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد.

پس از پرتاب بزرگترین بم موسوم به "مادر بم‌ها"، نگرانی‌های گسترده ناشی تاثیرات منفی آن به ویژه بر صحت مردم و محیط زیست در بین مردم به وجود آمد، اما در گذشته وزارت صحت افغانستان اعلام کرد که هیچگونه تهدید صحی و اثرات منفی محیط زیستی آن بم در آن منطقه دیده نشده است.

انعام الله سمون مسوول مطبوعاتی ریاست صحت عامه ننگرهاربه صدای امریکا گفت که تا اکنون در مورد شیوع این بیماری ها، رسماً به آن ریاست اطلاع داده نشده است.

XS
SM
MD
LG