لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش برای ردیابی افراد ناپدید شده در جهان


لابراتوار تشخیص دی ان ای اجساد

میلیون ها نفر در سراسر جهان گم شده اند. رقم افراد ناپدید شده در جریان درگیری های چند سال اخیر در عراق به یک میلیون نفر می رسد.

ده ها هزار نفر در سوریه و سایر نقاط در جهان مانند لبنان، کولمبیا، مکسیکو و فلیپین که شاهد خشونت ها بوده است، لادرک می باشند.

برخی ها پس از وقوع آفات طبیعی نیز ناپدید شده اند که می توان از آتش سوزی های ماه اکتوبر ۲۰۱۷ کالیفورنیای ایالات متحده نام برد.

نهاد بین المللی افراد گمشده در هاگ، به اینگرید گودومدسسون سویدنی کمک کرده و مرگ دختر حامله و یک طفلش را در سونامی ۲۰۰۴ بحر هند تایید کردند.

آن زن و دخترش زمانی ناپدید شدند که طوفان سونامی تفرجگاۀ آنان را درتایلند زیر گرفت.

اینگرید می گوید "برای من و فکر می کنم تمام خانواده های آن منطقه بسیار مهم بود بدانند چه بر سر عزیزان شان آمده است. بسیار بسیار مهم است آن [افراد گم شده هرجاییکه استند] شناسایی شوند."

این پدر سویدنی به این باور است که وقتی "ندانید فرزند تان که فقط ناپدید شده، کجا است؟ همیشه یک امید در دل تان زنده می باشد. اما "آخرین چیزی را که از دست می دهید، همان امید است."

کاترین بومبرگر، رئیس نهاد بین المللی ردیابی افراد ناپدید شده
کاترین بومبرگر، رئیس نهاد بین المللی ردیابی افراد ناپدید شده

نهاد بین المللی رد یابی افراد ناپدید شده که بعد از قتل عام ۱۹۹۵ سربستانی ها در بوسنیا، ایجاد شد، یک دفتر بین المللی جدیدی را اکنون در هالند گشوده است که قضایای جهانی را تحت بررسی قرار می دهد.

کترین بومبرگر، رئیس عمومی این نهاد می گوید، اینکه دفتر آنان در هاگ مستقر شده و تمام کشور ها اطمینان حاصل کردند که کم از کم اگر میلیون ها نفر نباشد " ده ها هزار نفر در سرتاسر جهان به خاطر درگیری ها، نقض حقوق بشر، آفات طبیعی، قاچاق و بردگی انسان، مهاجرت های غیرقانونی و یا هر دلیل دیگری، ناپدید شده اند؛ یک گام بزرگ به جلو می باشد."

دانشمندان که در لابراتوار های نهاد بین المللی برای یافتن افراد ناپدید شده کار می کنند می گویند که تکنالوژی جدید به آنان کمک می کند که تنها با استفاده از نمونۀ کوچک "دی ان ای از استخوان"، هویت جسد را شناسایی کنند.

رین هویل، یکتن از کارمندان لابراتوار این نهاد می گوید برای شناسایی اجساد "نمونه های دی ان ای خانواده ها را با معلومات به دست آمده مقایسه می کنیم."

فعالین حقوق بشر امیدوار استند که لابرتوار مستقر در هاگ بتواند مرتکبین جرائم جنگی را به پای عدالت بکشاند.

محمد عبدالحسن یک پناهجوو فعال حقوق بشر ابراز امیدواری می کند که در آینده بتوانند شاهد "تحقق عدالت و تعین سرنوشت افراد گم شده" باشند.

نهاد بین المللی افراد گم شده از زمان ایجاد آن در سال ۱۹۹۵ تا حال ،بقایای 20 هزار نفر گم شده را شناسایی کرده و شواهد را در 30 محکمۀ جنایی، شواهد را فراهم ساخته است.

اجسادی که پس از شناسایی دوباره دفن می گردند
اجسادی که پس از شناسایی دوباره دفن می گردند

XS
SM
MD
LG