لینک های دسترسی

Breaking News

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر


مقام هاي صحی جهان از مخالفت ایالات متحده امریکا در برابر قطعنامه کشور های که تغذیه با شیر مادر را تشویق می کنند، شگفت زده شده اند.

تحقیقات نشان داده است که تغذیه نوزاد با شیر مادر، هم برای مادر و هم برای کودک فواید زیادی دارد.

اگر میلیون ها نوزاد در سراسر جهان برای شش ماه نخست پس از تولد و یا هم بیشتر از آن، تنها با شیر مادر تغذیه شوند، رشد خوبی خواهند داشت.

این یافته ها که حاصل بزرگترین و دقیق ترین مطالعه در مورد فواید تغذیه با شیر مادر است، نشان می دهد که شیر مادر می تواند که حیات ۸۰۰ هزار نوزاد را در سال نجات دهد.

داکتر دینس کو، متخصص امراض اطفال در پوهنتون بفولو می گوید در حالیکه زنان گزینه این را دارند که کودکان خود را شیر بدهند یا خیر، اما نتایج پژوهش های علمی و طبی آشکارا از تغذیه نوزاد با شیر مادر حمایت می کند.

در همین حال، داکتر جون یانگرمیکس از پوهنون طبی فلوریدا می گوید که تغذیه با شیر مادر در مقایسه با شیر پودری، تغذیه نوزاد را بهتر می سازد و امراض و بیماری ها را نزد کودک کاهش می دهد.

داکتر یانگرمیکس افزود: "درست بعد از تولد طفل، زمانیکه مادر، نوزاد را به سینه می اندازد و کودک آغاز به خوردن اولین شیر پس از ولادت (فله) می کند، این شیر دارای ایمونوگلوبولین های (نوع از پروتین) بسیار زیاد است که نوزاد را علیه عفونت محافظت می کند. بنابر این تغدیه با شیر مادر برای نوزاد حیاتی است و باعث ادامه مزایای سلامتی برای نوزادان می گردد."

خانم های که از شیر پودری برای تغذیه نوزدان خود استفاده می کنند، نه تنها برای آماده کردن شیر بلکه برای تعقیم شیر چوشک نیز به آب پاک صحی نیاز دارند.

از سوی هم، از آنجاییکه شیر پودری قیمت است، ممکن مادر مقدار کمتر آن را برای تغذیه کودک آماده کند که در نتیجه نوزاد به گونه کافی تغذیه نمی شود.

هر چند با گذشت هر روز شیر های پودری بهتر و با کیفیت خوب در بازار عرضه می شود، اما داکتران می گویند که هیچ نوع شیر دیگر نمی تواند که جایگزین شیر مادر شود.

تغذیه نوزاد با شیر مادر نه تنها برای کودک مفید است بلکه برای مادر نیز مزایای خاص خود را دارد و می تواند از خونریزی های پس از ولادت جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG