لینک های دسترسی

Breaking News

عراق برای بازسازی خود بیش از ۸۸ میلیارد دالر می‌خواهد


کنفرانس بازسازی عراق در کویت برگزار شده بود

عراق در تلاش جلب بیش از ۸۸ میلیارد دالر از کشورهای کمک کننده است، تا ساحات آسیب دیده از جنگ به ویژه شهر موصل را بازسازی کند.

ترکیه گفته است که در بازسازی عراق به ارزش پنج میلیارد دالر امریکایی سهم می‌گیرد. مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه، روز چهارشنبه در نشست کشورهای کمک کننده برای بازسازی عراق که در کویت برگزار شده بود از تعهد کشورش به بازسازی عراق خبر داد.

عربستان سعودی به فراهم آوری ۱،۵ میلیارد دالر، قطر به پرداخت یک میلیارد دالر و امارات متحدۀ عربی به پرداخت ۵۰۰ میلیون دالر تعهد کردند.

پس از شکست گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق که یک سوم قلمرو آن کشور را تقریباً به ویرانه مبدل کرده است، کنفرانس کشورهای کمک کننده برگزار شده است تا در بازسازی عراق پس از جنگ سهم بگیرند.

آلمان نیز تعهد کرده است که مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو به بازسازی عراق خواهد پرداخت.

کویت نیز تعهد کرده است که با فراهم آوری یک میلیارد دالر به گونۀ قرضه و یک میلیارد دیگر به شکل سرمایه‌گذاری‌های مستقیم، در بازسازی عراق سهم می‌گیرد.

صندوق پولی عرب که مقر آن در کویت است، کمک ۱.۵ میلیارد دالری را برای ساختن زیربناها به عراق اعلام کرده است. بانک انکشاف آسیایی نیز به پرداخت ۵۰۰ میلیون دالر به عراق تعهد کرده است.

ایالات متحدۀ امریکا که در جریان یک دهه به تنهایی بیش از ۶۰ میلیارد دالر را صرف بازسازی عراق کرد، ظاهراً به سرمایه گذاری مستقیم در بازسازی عراق مایل نیست.

با اینحال، واشنگتن بستۀ سه میلیارد دالری بانک واردات و صادرات ایالات متحده را برای عراق پیشکش کرده است که قرضه، تضمینات پولی و بیمۀ مالی شامل آن می‌شود تا سرمایه گذاری های امریکایی را در عراق تشویق کند.

XS
SM
MD
LG