لینک های دسترسی

Breaking News

پادشاه هالند: عذرخواهی به خاطر دخیل بودن در برده‌داری 'آغاز یک راه دراز' است


ویلیم الکسندر، پادشاه هالند، همراه با همسرش ملکه ماکسیما
ویلیم الکسندر، پادشاه هالند، همراه با همسرش ملکه ماکسیما

ویلیم الکسندر، پادشاه هالند، روز یکشنبه در جریان سخنرانی عید کرسمس خود از عذرخواهی حکومت کشورش به خاطر نقش هالند در ۲۵۰ سال برده‌داری استقبال کرد و گفت که این عذرخواهی" آغاز یک راه دراز" است.

مارک رته، صدر اعظم هالند، یک هفته قبل به خاطر اینکه کشورش برای ۲۵۰ سال در برده داری دخیل بوده است، عذرخواهی کرد و برده‌داری را "جنایت علیه بشریت" خواند.

ویلیم الکسندر، پادشاه هالند، روز یکشنبه در لاهه‌گفت که "امروز هیچ کسی مسوولیت اعمال غیرانسانی را که بر زندگی مردان، زنان و کودکان، تحمیل شد،‌ برعهده ندارد."

با‌ آنهم شاه الکسندر گفت:‌ "اما با مواجهه صادقانه با گذشتهٔ مشترک خود و به رسمیت شناختن جنایت علیه بشریت که برده‌‌داری است، شرایط را برای آیندهٔ مشترک فراهم می‌کنیم – آینده‌ای که در آن در مقابل همه اشکال تبعیض مدرن، استثمار و بی عدالتی ایستادگی می‌کنیم." ‌آقای الکسندر با اشاره به عذرخواهی صدر اعظم کشورش گفت: " عذرخواهی حکومت آغاز یک سفر طولانی است."

هالند "عصر طلایی" امپراتوری و فرهنگ خود را در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی با انتقال ۶۰۰ هزار افریقایی در تجارت برده‌ها، تمویل کرده بود. اکثر این برده‌ها از امریکای جنوبی و کارایب به هالند انتقال داده شده بودند.

عذرخواهی صدر اعظم هالند ۱۵۰ سال پس از پایان برده‌داری در مستعمرات این کشور صورت گرفت که در آن سورینام در افریقا و جزایری مانند کاراکاو و اروبا در کارایب و اندونیزیا شامل بودند.

حکومت هالند می‌گوید که چندین رویداد بزرگ یادبود را در سال ۲۰۲۳ برگزار می‌کند و بودجهٔ ۲۱۲ میلیون دالری را برای طرح‌های اجتماعی اعلام کرده است.

ویلیم الکسندر در جریان سخنرانی‌اش تعهد کرد که خانوادهٔ‌ سلطنتی در رویداد‌های یادبود دخیل خواهد بود.

نسل‌های جدید برده‌های پیشین هالند سال آینده ۱۵۰مین سال آزادی از برده داری را در مراسم سالانهٔ کیتی کوتی (شکستن زنجیر‌ها) تجلیل می‌کنند.

با آنهم، شماری از گروه‌ها و کشورهای متاثر شده از برده‌داری با انتقاد از این اقدام آنرا شتابزده خوانده و گفته اند که عدم مشورت هالند در این خصوص نشاندهندهٔ روش استعماری این کشور است. این گروه‌ه‌ها می‌خواستند این عذرخواهی به تاریخ اول جولای ۲۰۲۳ صورت بگیرند.اما صدر اعظم هالند گفته است که انتخاب یک زمان درست برای این اقدام،‌ یک موضوع پیچیده بود.

برخی از مستعمرات پیشین هالند خواهان جبران خساره برده‌‌داری توسط دولت سلطنتی این کشور شده اند و از حکومت آن کشور به دلیل عدم ارایه اقدامات مشخص انتقاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG