لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار صندوق بین المللی پول در مورد کندتر شدن اقتصاد جهانی


اقتصاددانان هشدار داده اند که بحرانات سیاسی و تنش های تجارتی ممکن به رشد اقتصاد جهانی آسیب برساند. گروه های حقوق بشری از خطرات نابرابری رشد اقتصادی هشدار می دهد.

حدود سه هزار تن از سران اقتصادی و سیاسی در تفریحگاه شهرک داووس، سوییس، گردهم جمع شده اند تا سیر تجارت جهانی و مشاغل را در کنفرانس سالانه اقتصادی بحث کنند.

صندوق بین المللی پول روز دوشنبه هشدار داد که اقتصاد جهانی امسال بطی تر خواهد بود. این نهاد بین المللی به مناقشات تجارتی چین که در ضعیف ترین حرکت خود در ۳۰ سال گذشته بوده و همچنین تاثیر بلند رفتن نرخ بهره ایالات متحده اشاره کرده است.

صندوق بین الملی پول پیشبینی خود را در خصوص رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ از ۳،۷ فیصد که در ماه اکتبر پیشبینی کرده بود به ۳،۵ درصد کاهش نشان داده است.

به گزارش سیلوییا الویسی، خبرنگار آژانس خبری رویترز، "سال گذشته کنفرانس داووس درمورد خوشبینی بود. هر کسی درمورد چشم انداز سال پیش رو واقعا متعجب بود. امسال دقیقا برعکس است. یک نوع حس ناامیدی است، مردم نگران بطی شدن رشد اقتصاد استند که برخی مردم فکر می کنند ممکن وارد رکود شوند."

گیتا گوپینات، اقتصاددان این نهاد بین المللی با اشاره به تنش های تجارتی جهانی شامل مناقشه جاری بین امریکا و چین گفت که بی ثباتی بلند تجارت سرمایه گذاری را بیشتر کاهش می دهد و سلسله تامین جهانی را اخلال می کند.

گیتا گوپینات می گوید "در سایر خطرات احتمالی، کاهش رشد چین ممکن سریع تر از انتظار باشد به ویژه اگر مناقشه تجارتی ادامه یابد، و این ممکن در کاهش قیمت در بازارهای امتعه و مالی طوری که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بود اخلال کند."

کریستین لگارد، مدیر صندوق بین المللی پول حین ارائه پیشبینی های جدید در کنفرانس اقتصاد جهانی در داووس، سوییس گفت بعد از دو سال توسعه محکم، اقتصادی جهانی بیشتر از آنچه انتظار می رفت بطی تر در حال رشد است و خطرات احتمالی روبه افزایش است.

لگارد افزود که این به آن معنی نیست که رکود جهانی نزدیک است اما او حکومت ها را ترغیب کرد که به آسیب پذیری های اقتصادی رسیدگی کنند تا اگر رکود جدی تری رخ بدهد آنها آماده باشند.

XS
SM
MD
LG