لینک های دسترسی

برگزاری انتخابات پارلمانی در مصر


برگزاری انتخابات پارلمانی در مصر

با گذشت نُه ماه از احتجاجات و سرنگونی اقتدار 30 سالۀ حسنی مبارک، تغییرات سیاسی در مصر از سرعت ماند، زیرا قوای نظامی نسبت به انتقال دموکراتیک بر نگهداشت قدرت و امتیازات متمرکز می باشد.

قهر مردم هفتۀ گذشته زمانی به شکل مظاهره بروز کرد که شورای نظامی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق انداخت.

اما عمرو موسی کاندید انتخابات ریاست جمهوری و رئیس سابق ادارۀ بین المللی انرژی اتمی، که در جمع رأی دهندگان ایستاده بود، آیندۀ خوشبینانۀ را پیش بینی می کند.

او گفت این آغاز عصر جدید در مصر می باشد: دموکراسی پیاده شده است، فقط روی اوراق نه. بعد از انتخابات پارلمان و معاونین منتخب مردم کار را آغاز خواهند کرد. اما اگر شما می خواهید ابراز نظر کنید، تا هنوز می توانید در میدان تحریر جمع شوید.

وی موافقۀ شورای نظامی مصر را بر برگزاری انتخابات تا تأریخ 30 جون گامی مؤثری خواند.

در آغاز روز در سکندریه بیش از یک هزار نفر در مقابل مراکز رأی گیری صف بسته بودند و فقط با گذشت چند ساعت، صفوف طولانی گردید. توقع می رود که در این انتخابات نسبت به سایرین حزب اخوان المسلمین به مؤفقیت های بیشتر دست یابند.

سامع احمد، که در زیر باران ایستاده شده بود، از اشتراک در این روند اظهار خرسندی می کرد.

او گفت چنین احساس دارم که واقعاً رأی می دهم. در گذشته مردم رأی می دادند، اما بعد تر آگاهی می یافتند که نتایج گونۀ دیگر است. در انتخابات در حدود سه در صد مردم اشتراک می کرد، اما در نتایج میزان اشتراک 70 در صد گزارش داده می شد.

فاقیه گابر روند سه مرحلۀ رأی گیری را شفاف عنوان کرد.

او گفت این بار انتخابات واقعی و شفاف است، و چنین احساس می کنیم که از نیرنگ های رژیم قبلی در امان می باشد.

یک گروه ناظرین امریکایی تحت رهبری دیوید درییر عضو جمهوری خوا در کانگرس ایالات متحده از مراکز رأی دیدن می کردند.

او گفت امید و توقع دارم که روند همین گونه به آرامی ادامه یابد و مشروع باشد. مردم توقع دارند صاحب کار شوند زیرا از ماه جنوری به این طرف بیش از دو میلیون نفر بی کار شده است.

نبیل الاعرابی بعد از رأی دادن، در مورد آیندۀ سیاسی مصر اظهار امیدواری کرد و رأی گیری را وظیفۀ همه دانست.

او گفت همه باید رأی دهند - این وظیفۀ ملی قبل از آغاز عصر جدید می باشد. امیدوارم انتخابات بنیاد عصر جدید دموکراتیک در مصر باشد.

توقع می رود تا حزب اخوان المسلمین در این انتخابات سبقت داشته باشد، اما اشتراک بلند 50 میلیون واجد شرایط رأی دهی می تواند هرگونه پیش بینی را غلط ثابت کند.

XS
SM
MD
LG