لینک های دسترسی

Breaking News

صدور حکم حبس ابد برای رهبر اخوان المسلمین


محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین

یک محکمه در مصر ده نفر را به مرگ و ۳۷ نفر دیگر به شمول محمد بدیع، رهبر گروه اخوان المسملین را به حبس ابد محکوم کرد. پیشتر از این، بدیع به اتهام دست داشتن در تظاهرات مرگبار به مرگ محکوم شده بود.

در فیصلۀ امروز محکمه، قضیۀ خشونت های ماه جولای سال گذشته در شمال قاهره نیز شامل بود. در آن رویداد نیرو های حکومتی بر ضد مظاهره کنندگانی که خواستار کناره گیری محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر از قدرت بودند، به خشونت متوسل شدند.

حسن فرید، قاضی محکمه متهمین را به خشونت مقصر دانسته و گفت که آنان بیرون از انگیزه های دهشت افگنی عمل کرده اند. فعالیت های اخوان المسلمین در آغاز سال روان پس از آن منع شد که حکومت آنرا به صفت گروه دهشت افگن اعلام کرد.

اخوان المسلمین در وبسایت عربی زبان خود به نام اخوان حکم محکمۀ مصر را محکوم کرده و نوشته است که "ده فرد بیگناه به مرگ محکوم شد."

سید صادق، تحلیلگر سیاسی می گوید که حکم محکمه همزمان با تصمیم حکومت برای افزایش بهای نفت صادر می شود تا توجه عامۀ مصر را از این قضیه به دور نگهدارد.

صادق می گوید که این نخستین بار نیست که محاکمه با این روش برگزار می شود. این تحلیلگر مصری به صدای امریکا گفت که اکنون مردم مصر با این گونه احکام عادت کرده اند.

معیار دوگانه

شماری از محاکمه ها در مصر در جریان سال گذشته به شمول یک مورد که در آن قاضی حکم مرگ صد ها متهم را صادر کرد، سر و صدا های زیادی را در غرب ایجاد کرد.

صادق استدلال می کند که انتقادات غرب از چنین محاکمه ها بیجا ا است، زیرا اکثر کشور های غربی با آنچه از دید آنان دهشت افگنی داخلی نگریسته می شود، خود به این گونه اقدامات فرساینده متوسل شده اند.

او می گوید که غرب معیار دوگانه دارد و زمانیکه خود آماج دهشت افگنی قرار می گیرند، بر ضد آن حتا اقدامات مزید قانونی را روی دست می گیرند، اما زمانیکه مصر چنین می کند تا خود را از سرنوشت ناکام کشور های همسایه اش نجاد دهد، آماج انتقادات غربی ها قرار می گیرد.

به نظر می رسد که شاید تطبیق حکم اعدام محکوم شدگان به تاخیر افتاده باشد، با اینحال تا هنوز روشن نیست که این احکام چه زمانی تطبیق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG