لینک های دسترسی

Breaking News

ده ها مصری به جرم آشوب به ده سال زندان محکوم شد


یک محکمه در مصر ۱۰۲ حامی محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع آن کشور را به جرم آشوب و مسلح بودن، هر یک به ده سال حبس محکوم کرد. در بسیاری موارد، احکام محاکم مصر و مدت حبس مجرمین، بعد از استیناف طلبی، کاهش می یابد.

قاضی محکمه، جرم متهمین را آشوب به قصد ایجاد خشونت، صدمه رسانیدن به املاک و داشتن سلاح به صورت غیر قانونی اعلام کرد.

این فیصله محکمه به خشونت های ماه جولای سال قبل در ناحیه الازهر قاهره ارتباط می گیرد که یک نفر در آن رویداد ها کشته شد. با آن مرگ، سارنوال اجازه یافت که بر اساس قانون مصر این افراد را متهم به قتل کند.

برخلاف قضایای اخیر در شهر مینیه که صدها تن محکوم به مرگ شدند، در محکمه روز شنبه، مجازات شدید داده نشد. فیصله های قبلی و محکومیت مرگ برای صد ها نفر، انتقادات شدید بین المللی را متوجه مصر ساخت، باوجودیکه شمار زیادی از این فیصله ها بعد از استیناف طلبی، تغیر خواهد کرد.

محاکمه خبرنگاران

در یک محکمه جداگانه به روز شنبه، یک قاضی مصری به سه گزارشگر تلویزیون انگلیسی زبان الجزیره اجازه داد تا از قفس های آهنی بیرون آمده و با قاضی صحبت کنند.

یک تن از سه گزارشگر از قاضی در مورد روند عدلی دوسیه اش سئوال کرد، و بعد از آن اشاره کرد که این محاکمه در روز جهانی آزادی مطبوعات صورت می گیرد. محکمه فیصله نداشت ولی روز بعدی محاکمه برای تاریخ ۱۵ ماه می تعین شد.

گزارشگر چهارمی که برای شبکه مستقیم الجزیره کار می کرد در یک قضیه که به گزارشگران دیگر ارتباط نداشت، به ۴۵ روز اضافی در حبس محکوم شد.

عبدالله شمعی یک تن از آن گزارشگران دست به اعتصاب غذایی زده است و تلویزیون الجزیره می گوید که عبدالله ۴۰ کیلو وزن کم کرده است.

لوسی موریلون، عضو گزارشگران بدون سرحد به صدای امریکا گفت که روز جهانی آزادی مطبوعات، زمان خوبی را برای یادبود از این گزارشگران تلویزیون الجزیره و خبرنگاران دیگری است که به خاطر کار شان محبوس شده اند.

موریلون می گوید حکومت مصر این افراد را به خاطر نشر اطلاعات نادرست محاکمه می کند اما به نظر لوسی، این گزارشگران به خاطر دفاع و یا حمایت از اخوان المسلمین محاکمه می شوند.

روز شنبه اولین روز رسمی مبارزات انتخابات ریاست جمهوری مصر است که به روز های ۲۶ و ۲۷ می برگزار می گردد.

حمدین صباحی، یکی از نامزدان که در مقابل عبدالفتاح السیسی رقابت می کند در جمع حامیانش صحبت کرد. او گفت که اگر انتخاب شود حکومتش خدمتگذار مردم خواهد بود نه اینکه مردم برای حکومت خدمت کنند.

تلویزیون العربیه گزارش می دهد که السیسی نیز مبارزات خود را آغاز کرده است.

گزارش: ادوارد ییرانین، خبرنگار صدای امریکا
ترجمه: ژیلا سمیعی
XS
SM
MD
LG