لینک های دسترسی

Breaking News

رسم و رواج های مردم بامیان در روزهای عید فطر


رسم و رواج های مردم بامیان در روزهای عید فطر

ازروزهای عید فطر دربامیان با رسم و رواج های خاصی تجلیل می شود اما گفته می شود که فعلا بسیاری از این رسم و رواج ها به فراموشی سپرده شده است.

محمد کریمی، باشنده یکه ولنگ ولایت بامیان میگوید پیش ازجنگ ها مردم بامیان به مناسب های مختلف عید می گرفتند.

وی می افزاید هرکدام ازعید ها با عنعنه و تشریفات خاصی برپا میشد. مردان به بازی های رزمی می پرداختند و زنان شب های عید، گرد هم جمع می شدند، با خواندن شعر، نواختن چنگ، دف و دایره شب را سپری میکردند.

به گفته آقای کریمی، شامگاه سی ام ماه رمضان جوانان به قله های کوه بالا می شدند تا حلول ماه نو را ببینند. آنان بادیدن ماه نو هلهله راه می انداختند.

کریمی درمورد رسم و رواجهایی که فعلا بین مردم بامیان، رایج است می گوید "زنان به خاطر دید و بازدید از همدیگر در یک جای جمع می شوند و به همدیگرعید مبارکی می گویند. مردان نیز در بازار تجمع کرده بازی هایی مثل بزکشی، والیبال، و فوتبال را انجام می دهند."

حفیظ ، از دکانداران بازار بامیان، که مغازه طلا فروشی دارد میگوید در روزهای عید نسبت به دیگر روزها زنان زیورات تزئینی مانند طلا بیشتر خریداری می کنند.

ابراهیم اکبری، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان، می گوید با آنکه بسیاری از رسم و رواج های مردم به فراموشی سپرده شده است، باز هم عید فطردر این ولایت به خوبی تجلیل میشود.

وی می افزاید اکثرمردم شب بیست و نهم رمضان را عید مرده و شب سی ام را عید زنده میگرند، درشب عید زنده جوانان دستان شان را حنا میکنند.

به گفته آقای اکبری بازی هایی که در گذشته در این ولایت بین مردم رایج بود، بزکشی، ریسمان کشی، نیزه بازی، و کشتی گیری بوده اما درسالهای اخیر این بازی ها چندان اجرا نمی گردد.

XS
SM
MD
LG